Jak založit s.r.o.
Náš web se tématu jak založit firmu a podnikat věnuje již řadu let. Nejprve pár základních informací: společnost s ručením omezeným je samostatná právnická osoba (tzv. kapitálová společnost). Velkou výhodou je, že vystupuje pod vlastním jménem a ne pod jménem fyzické osoby, což působí mnohem profesionálněji. Dále má s.r.o. jasně ohraničené ručení za škody ve výši základního kapitálu a rezervních fondů (společníci neručí celým svým majetkem, ale pouze do výše nesplacených vkladů – v případě insolvence tak hrozí nižší riziko), oproti tomu živnostník ručí za škody z podnikání celým svým majetkem.
Založení s.r.o. lze výhradně sepsáním společenské smlouvy (nebo zakladatelské listiny v případě jediného společníka). Zakladatelský dokument musí ze zákona obsahovat:
- název firmy,
- adresu sídla společnosti,
- určení společníků,
- předmět podnikání,
- výši základního kapitálu a výši vkladu každého společníka včetně způsobu a lhůty splácení vkladu,
- jména a bydliště prvních jednatelů společnosti a způsob, jakým jednají jménem společnosti,
- jména a bydliště členů první dozorčí rady (pokud se zřizuje),
- určení správce vkladu,
- stanovení výše rezervního fondu a způsobu jeho vytvoření
Celý proces založení firmy trvá běžně 2-6 týdnů, v případě komplikací se může doba založení firmy i výrazně protáhnout. V případě založení s.r.o. specializovanými společnostmi lze mít firmu hotovou i za 5 dní. Náklady na založení společnosti činí, jen na notářských a správních poplatcích, několik tisíc korun. Přesná cena založení s.r.o. zde.
Základní kapitál
Minimální výše základního kapitálu je od roku 2014 pro společnost s.r.o. 1 Kč. Do roku 2014 platila výše základního kapitálu 200.000 Kč.
Firma = název společnosti
Zvolte zajímavý a poutavý název společnosti, který co nejlépe vystihuje vaši činnost. Tento název nesmí být klamavý ani zaměnitelný s jinou firmou. Firma společnosti musí obsahovat v názvu „společnost s ručením omezeným“ nebo zkráceně „spol. s.r.o.“ či „s.r.o.“.
Získání příslušných živnostenských oprávnění
Tyto úkony se mohou lišit dle typu vašeho podnikání. V případě volné živnosti, kde nepotřebujete odbornou způsobilost, je průběh vyřizování poměrně rychlý a nemělo by vás nic překvapit. Na druhou stranu, pokud vaše podnikání spadá pod jiné živnosti (např. koncesované, které jsou provozovány na základě správního rozhodnutí neboli udělení koncese), celkový průběh zakládání s.r.o. se pravděpodobně zdrží o přípravu dodatečných dokumentů, například o odborné způsobilosti vašeho odpovědného zástupce, který bude muset doložit své vzdělání či praxi, případně obojí – dle typu požadované živnosti.
Základní kroky k založení společnosti s ručením omezeným:
- Čestné prohlášení a podpisové vzory (notářsky ověřené) budoucích jednatelů
- Stanovení sídla společnosti (např. sepsání nájemní smlouvy o užívání nebytových prostor, pak pronajímatel musí doložit doklad o vlastnictví výpisem z katastru nemovitostí)
- Na první valné hromadě se mezi společníky dohodne obsah společenské smlouvy, její sepsání a ověření notářem
- Založení účtu v bance na složení základního kapitálu (banka vyžaduje k nahlédnutí originál společenské smlouvy), banka pak vydá písemné prohlášení o splácení vkladu.
- Ohlášení živnosti na živnostenském úřadě, případně požádání o udělení koncese (formuláře dostupné na internetu)
- Do devadesáti dnů od založení se musí podat návrh na zápis do obchodního rejstříku. Návrh musí obsahovat tyto přílohy:
- společenskou smlouvu ve formě notářského zápisu
- potvrzení správce vkladu o složení vkladů
- doklad od banky o složení vkladu
- ověřené kopie výpisu z živnostenského rejstříku
- doklad o právním titulu užívání nemovitosti
- výpis z katastru nemovitostí sídla
- čestné prohlášení jednatelů a jejich podpisové vzory
- kolková známka ve výši 6.000 Kč
- ověřené podpisy všech prvních jednatelů
Do 30 dnů od zápisu do obchodního rejstříku se musí nově vzniklá společnost zaregistrovat na finančním úřadu.