Zproštění odpovědnosti za škodu zaměstnance a zaměstnavatele
2.1.2017
Zaměstnavatel je povinen své pracovníky proškolit a prověřit si, že školení plně porozuměli. Zaměstnanec je povinen podmínky vytyčené zaměstnavatelem (v mezích zákona) dodržovat. V případě, že dojde k pochybení zaměstnance, resp. zaměstnavatele nese za vzniklé škody movité, zdravotní, psychické aj. zodpovědnost. V obou případech existují výjimky, na které se zaměříme.
Úplné zproštění zaměstnavatele v odpovědnosti za škodu
Zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za škodu, která mu vznikla při plnění pracovních úkolů nebo v jejich přímé souvislosti. Odpovědnost za škodu ze strany zaměstnavatele vzniká při porušení právních povinností nebo při úmyslném jednání proti dobrým mravům.
Dle zákoníku práce je možné, aby se za vzniklý pracovní úraz zaměstnance, zaměstnavatel zcela zprostil odpovědnosti. Spory jsou v této problematice velmi běžné a zdlouhavé. Musíte mít na paměti, že zákoník práce je zcela nadřazen konkrétní uzavřené pracovní smlouvě. V jakých případech se může zaměstnavatel odpovědnosti za škodu zcela zprostit?
- Zaměstnanec porušil bezpečnostní předpisy, ať už právní či specifické a zároveň byl o těchto skutečnostech řádně proškolen. Aby se zaměstnavatel plně zprostil odpovědnosti, musí být neopodstatněné porušení předpisů jediným důvodem ke vzniku škody.
- Pokud je zaměstnanec opilý a vznikne pracovní úraz či škoda na movitém či nemovitém majetku, zaměstnavatel bývá automaticky zproštěn veškeré odpovědnosti za vzniklou škodu. Ovšem v praxi je nutné prokázat, že je na vině opilost. Pokud např. na dělníka spadne špatně upevněné lešení, opilost není opodstatněným důvodem ke vzniku škody.
Jak se zcela zprostit odpovědnosti za škodu ze strany zaměstnance
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: sippakorn
Obecná ustanovení vždy stanovují, že zaměstnanec si má počínat tak, aby neohrožoval zdraví a majetek svůj a jiných. Pokud se zaměstnavatel v případě sporu se zaměstnancem odvolává na toto a podobná tvrzení, není v právu, neboť v praxi tento argument nemůže být použitý (je příliš obecný). Zaměstnanec se může zcela zprostit odpovědnosti za vzniklou škodu v případech kdy:
- nebyl řádně či průběžně (minimální frekvence školení je stanovena dle druhu zaměstnání) proškolen o vnitřních směrnicích a bezpečnosti na pracovišti (BOZP)
- znalost a dodržování bezpečnostních předpisů na pracovišti nebylo průběžně vyžadováno a kontrolováno a zároveň byla tato skutečnou jedinou příčinou ke vzniku škody
- zaměstnavatel neprokázal zavinění zaměstnance (dle presumpce neviny), toto tvrzení se nevztahuje na ztrátu svěřených předmětů či financí
- zaměstnanec svým konáním průkazně odvrátil vyšší škodu na majetku či svým konáním chránil zdraví svoje nebo jiných
Zaměstnanci může být vyčíslena skutečná škoda a škoda jiná, čímž se především myslí ušlý zisk zaměstnavatele. Pokud nebyla škoda způsobena v opilosti (pod vlivem omamných látek) či úmyslně, po zaměstnanci nesmí být požadována náhrada škody přesahující 4,5 násobek jeho průměrné měsíční mzdy.
Veškeré spory zaměstnavatel vs. zaměstnanec jsou vždy řešeny individuálně. Pokud vzniklá škoda nepůjde řešit se zaměstnavatelem dohodou, doporučujeme konzultaci s právníkem.
autor: Dominik Pospíšil