Zaměstnavatel neplatí nebo neplatil sociální pojištění. Co bude s důchodem?
18.6.2018
Zaměstnavatel má povinnost za své zaměstnance odvádět zdravotní a sociální pojištění. Sociální pojištění každý měsíc odvádí příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Zároveň okresní správě sociálního zabezpečení poskytuje informace o vyměřovacích základech a sraženém pojistném za jednotlivé zaměstnance.
Může se ovšem stát, že zaměstnavatel z nějakého důvodu pojistné neodvádí. Nemusí se jednat o úmyslné zavinění. Zaměstnavatel se může dostat do druhotné platební neschopnosti a na povinné odvody nebude mít peníze. Rovněž může dojít k neúmyslnému pochybení a pojistné za některé zaměstnance není odvedeno. Ani v těchto případech by nemělo dojít k situaci, že zaměstnanec bude bez důchodu.
Starobní důchod může být žadateli přiznán při současném splnění dvou podmínek. Musí dosáhnout důchodového věku a zároveň musí mít splněnu dobu pojištění, což jsou v podstatě odpracované roky. Do doby pojištění se započítávají také tzv. náhradní doby pojištění, což může být např. doba strávená na mateřské a rodičovské dovolené nebo doba, po které byla osoba registrována jako uchazeč o zaměstnání.
Pro posouzení, zda žadatel dosáhl potřebné doby pojištění, vychází okresní správa sociálního zabezpečení z údajů, které obdržela od jednotlivých zaměstnavatelů žadatele o důchod. Pokud došlo k situaci, že některý ze zaměstnavatelů za svého zaměstnance neodváděl sociální pojištění, není nic ztraceno. Zaměstnavatel má totiž povinnost každému svému zaměstnanci vydat každý rok tzv. evidenční list důchodového pojištění, na kterém jsou uvedeny údaje o dobách pojištění a o sraženém pojistném. Pokud snad zaměstnavatel svému zaměstnanci odmítá předat evidenční list, měl by zaměstnanec tuto situaci ihned řešit s okresní správou sociálního zabezpečení. V situaci, kdy žadatel o důchod nemá zdokumentovánu část doby pojištění ani v úřední evidenci ani ve formě evidenčních listů, může předložit pracovní smlouvy, zápočtové listy nebo výplatní pásky. Z nich bude patrné, kdy, jak dlouho a za jakých mzdových podmínek pracoval pro jednotlivé zaměstnavatele. V krajním případě může být doba zaměstnání prokázána i čestným prohlášením dvou svědků, zpravidla někdejších spolupracovníků, na tiskopise Čestné prohlášení o dobách zaměstnání/pojištění.
Informaci o tom, zda má okresní správa sociálního zabezpečení od všech zaměstnavatelů správné a kompletní podklady, je možné ověřit prostřednictvím informativního osobního listu důchodového pojištění. O něj lze požádat jednou ročně elektronicky nebo v listinné podobě.
autor: Josef Blažek