Založení s.r.o. bez osobní účasti. Je to možné?
13.4.2015
Při zakládání nové obchodní společnosti je nutné absolvovat řadu právních úkonů a komunikovat s několika úřady. Mnozí podnikatelé si nechtějí zadělat na problémy hned na začátku podnikání. Proto zakládání společnosti s ručením omezeným svěří právníkovi, který je v jednání s úřady zběhlý. Je ale možné založit s.r.o. bez větší osobní účasti, pouze na základě plné moci?
Jak je to podle nové legislativy?
Po rekodifikaci soukromého práva v roce 2014 byla situace nejasná. Ještě před nabytím účinnosti nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích právní specialisté poukazovali na nejasnosti. Podle § 441 odst. 2 občanského zákoníku je zapotřebí, aby plná moc měla stejnou formu, jakou zákon vyžaduje pro právní jednání, k němuž je plná moc udělena. Přitom podle § 6 zákona o obchodních korporacích je třeba kapitálovou společnost založit ve formě notářského zápisu, pokud je zakládána jediným zakladatelem. Rejstříkové soudy při zakládání obchodních společností prostřednictvím zmocněnce vyžadovaly, aby byla plná moc udělena formou notářského zápisu. To přinášelo řadu komplikací. Zahraničním podnikatelům, kteří chtěli zahájit podnikání v České republice, nezbývalo nic jiného, než se dostavit k českému notáři. U něho formou notářského zápisu udělili plnou moc k zastupování. Průlom přinesl až rozsudek Nejvyššího soudu 29 Cdo 3919/2014.
Právní věta tohoto rozsudku říká následující: „Plná moc udělená k právnímu jednání, pro které zákon vyžaduje formu notářského zápisu o právním jednání (§ 441 odst. 2 občanského zákoníku.), není neplatná pro nedostatek formy vyžadované zákonem, není- li pochyb o tom, kdo (která osoba) plnou moc udělil. Plná moc k založení obchodní korporace je právním jednáním týkajícím se založení obchodní korporace ve smyslu § 6 odst. 1 zákona č. 90/2012 Sb.“
Nově tak postačí, aby plná moc k přijetí zakladatelské listiny o založení společnosti s ručením omezeným byla udělena v písemné formě s úředně ověřeným podpisem zakladatele, a to bez ohledu na to, že zakladatelská listina musí být sepsána ve formě notářského zápisu. Samozřejmě nic nebrání tomu, aby byla plná moc udělena ve formě notářského zápisu o právním jednání ve smyslu notářského řádu.
Totožnost zakladatele společnosti, který plnou moc k založení s.r.o. udělil, je ověřena při ověřování jejího podpisu. Ten může ověřit notář, advokát, obecní úřad nebo Česká pošta. Udělování plné moci formou notářského zápisu by bylo další administrativní zátěží podnikatele. Pro založení s.r.o. prostřednictvím zástupce tak fakticky postačí podepsání plé moci a případné smlouvy s právním zástupcem.
Na základě plných mocí lze vyřídit zastupování před živnostenským i finančním úřadem. Ohlášení živností a registraci na finančním úřadu může zástupce provést elektronicky, prostřednictvím své datové schránky. Podnikatel tak nemusí řešit, kdy dostane přihlašovací údaje do datové schránky společnosti a riskovat dvoutisícovou pokutu, pokud by registraci provedl jinak, než elektronicky.
Založením nové společnosti nemusí skončit spolupráce mezi zakladatelem a osobou zmocněnce. Naopak je možné udělit mu generální nebo omezenou plnou moc k úkonům u jednotlivých úřadů. Podnikatel se pak může naplno věnovat svému podnikání a nemusí mít strach, že si pozdě přečte zprávu v datové schránce. Zástupce může za podnikatele podávat daňová přiznání, zajišťovat veškerou mzdovou agendu a zastupovat ho u nejrůznějších kontrolních akcí prováděných jednotlivými úřady.
autor: Josef Blažek