Zakladatelská listina – cesta k založení společnosti.
18.5.2015
Co je zakladatelská listina ?
Zakladatelská listina je právní dokument mající formu notářského zápisu, kterým samostatná osoba zakládá obchodní společnost. Je-li zakladatelů více, pak se společnost zakládá společenskou smlouvou.
U akciové společnosti se společenská smlouva označuje jako smlouva zakladatelská.
Zakladatelská listina obsahuje stejné podstatné části jako společenská smlouva. V praxi se využívá u společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti, veřejné obchodní společnosti či u družstva. Náležitosti zakladatelské listiny jsou dány zejména zákonem o obchodních korporacích a parciálně i občanským zákoníkem a případně dalšími právními předpisy.
Údaje potřebné k založení
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: 29mokara
Předcházet samotnému sepsání listiny či smlouvy by měla žádost o živnostenské oprávnění, složení základního kapitálu a zápis do obchodního rejstříku.
Mezi povinné náležitosti společenské smlouvy patří především:
- obchodní jméno firmy, která se smlouvou zakládá
- sídlo, kterým se bude společnost prezentovat a ve kterém bude vykonávat svou činnost
- předmět podnikání
- informace o společnících – jejich jméno a bydliště, v případě právnických osob obchodní firma a sídlo
- výše základního kapitálu a formy jeho splacení včetně vkladů společníků
- informace o jednatelích a členech dozorčí rady – jméno, příjmení, bydliště
- správce vkladu
- náklady spojené se založením společnosti
U akciové společnosti je třeba uvést také počet akcií s jejich hodnotou.
Výčet povinných náležitostí společenské smlouvy (zakladatelské listiny) je minimální, další náležitosti stanoví společníci dohodou. Neobsahuje-li však společenská smlouva výše uvedené náležitosti, je neplatná. Společenská smlouva nebo zakladatelská listina, kterou se zakládá společnost s ručením omezeným, musí mít vždy formu notářského zápisu.
Společenská smlouva, obchodní zákoník a stanovy společnosti ( nebo jiné vnitřní předpisy) jsou hlavními pilíři, o které by se měla každá podnikatelská činnost měla opírat. Smlouva má ve všech případech písemnou podobu. Při jejím sepsání by mělo být dosaženo souhlasu všech zúčastněných osob. V úplném závěru smlouvy se nacházejí úředně ověřené podpisy zakladatelů společnosti, kterými se ztvrzuje platnost dokumentu.
autor: Martin Lukáč