Zahájení podnikání OSVČ
13.8.2013
Rozhodne-li se fyzická osoba podnikat, musí vyřídit řadu formalit na nejrůznějších úřadech. Nejprve musí ohlásit živnost na kterémkoliv živnostenském úřadě na území České republiky. Všechna podání vůči živnostenskému úřadu se uskutečňují prostřednictvím jednotného registračního formuláře, změny prostřednictvím změnového listu. Formulář je možné podat jak v písemné, tak v elektronické podobě. Při osobní návštěvě živnostenského úřadu není nutné jednotný registrační formulář vyplňovat, pracovník úřadu potřebné údaje sám zadá do informačního systému.
Ohlášení fyzické osoby musí obsahovat jméno, příjmení, trvalé bydliště a státní občanství (popř. IČ, pokud již podniká v jiném oboru). Dále pak údaje o předmětu a místě podnikání, o tom, zda bude zaměstnávat zaměstnance a doklad o vlastnickém nebo jiném právu k prostorám k podnikání.
Živnostenský zákon rozlišuje živnosti ohlašovací a koncesované. Do ohlašovacích živností patří živnosti volné, řemeslné a vázané. Živnost volnou, pod názvem „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ lze získat takřka ihned, bez prokazování praxe či odborné způsobilosti. Uchazeč si pouze zvolí obory, které chce v rámci živnosti vykonávat. Pro získání řemeslných (zámečnictví), vázaných (vedení účetnictví) a koncesovaných (taxislužba) živností je zapotřebí prokázat odbornou způsobilost a praxi předložením těchto dokladů:
- Pro živnost řemeslnou
- výuční list, maturitní vysvědčení, doklad o ukončení VOŠ nebo VŠ v oboru
- výuční list nebo maturitní vysvědčení, doklad o ukončení VOŠ v příbuzném oboru a vždy doklad o jednoroční praxi v oboru
- doklad o ukončení VŠ v příbuzné oblasti studijních oborů a programů
- doklad o rekvalifikaci v oboru a doklad o jednoroční praxi v oboru
- doklad o vykonání šestileté praxe v oboru.
- Pro živnost vázanou doklad o kvalifikaci a praxi k dané živnosti podle přílohy č. 2 živnostenského zákona.
- Pro živnost koncesovanou doklad o kvalifikaci a praxi k dané živnosti podle přílohy č. 3 živnostenského zákona.
Pokud podnikatel není pro takovouto činnost způsobilý, může ji vykonávat za pomoci odpovědného zástupce, který podmínky splňuje.
Živnostenské oprávnění je vydáno do 10 dnů od doručení ohlášení živnosti. Zároveň je podnikateli přiděleno IČ. Živnosti se zapisují do živnostenského rejstříku, který vede živnostenský úřad. Zároveň je nutné do 15 dnů podat přihlášku k registraci k dani z příjmů fyzických osob a do 8 dnů se zaregistrovat jako plátce pojistného na České správě sociálního zabezpečení a u zdravotní pojišťovny. Uvedené registrace lze provést prostřednictvím živnostenského úřadu.
Podle sazebníku správních poplatků je poplatek za ohlášení první živnosti nebo podání žádosti o koncesi 1.000 Kč, bez ohledu počet živností a jejich oborů. U dalších živností vyřizovaných později je správní poplatek 500 Kč. Za registraci na finančním úřadě, České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně se poplatky nevybírají.
autor: Josef Blažek