Vztah mezi odpovědným zástupcem a podnikatelem
27.7.2020
Po jmenování odpovědného zástupce má podnikatel možnost klientům nabízet a vykonávat odbornou živnost. Podrobné informace o podmínkách jmenování odpovědného zástupce jsou součástí zákona č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání. Jak vlastně vypadá vztah mezi podnikatelem a odpovědným zástupcem? Kdo má jaké pravomoci, práva a povinnosti.
Odpovědnost odpovědného zástupce
Pokud není podnikatel (fyzická či právnická osoba) a odpovědný zástupce jeden a tentýž, je výkon podnikání prováděn přímo podnikatelem a jím pověřenými dalšími zaměstnanci. Povinností odpovědného zástupce je dohlížet, aby výkon činnosti byl prováděn v souladu s odbornými a bezpečnostními předpisy pro danou činnost.
Důležité však je, že tuto odpovědnost má odpovědný zástupce vůči podnikateli nikoli státním orgánům ani třetím osobám a zároveň ji nelze nijak vyloučit či omezit, je samotnou podstatou jeho funkce. V případě porušování podmínek provozování živnosti je to podnikatel, který může být ze strany úřadů nebo třetích osob vystaven postihu a sankcím. Tedy samotnému odpovědnému zástupci nemůže být ze strany živnostenského úřadu udělen přímý postih, avšak v případě jednoznačného zanedbání povinností se může podnikatel následně vůči odpovědnému zástupci domáhat náhrady škody.
Lze tedy jen doporučit, aby odpovědný zástupce nepovažoval svou funkci pouze za formální, ale aktivně monitoroval dění ve firmě s ohledem na činnost, pro kterou byl do funkce jmenován. V případě zjištění pochybností je vhodné podnikatele na toto upozornit, a to nejlépe ústní i písemnou formou. Jak se k situaci postaví a zda příjme nápravu, je již na rozhodnutí samotného podnikatele. To se týká i práce dalších zaměstnanců, které by odpovědný zástupce měl upozornit na případná pochybení, pokud zaměstnanec provádí svoji práci v rozporu s příslušnými předpisy. Na druhou stranu i za činnost zaměstnanců odpovídá podnikatel a je to tedy on, kdo má příslušné pravomoci.
A jak postupovat v případě, že podnikatel odmítá respektovat závažná upozornění ze strany odpovědného zástupce? V takovém případě by měl odpovědný zástupce trvat na uvedení pracovních postupů do souladu s příslušnými předpisy a v krajním případě i vypovědět svou funkci, a tak zabránit podnikateli v dalším postupu, se kterým zásadně nesouhlasí.
Na základě výše uvedeného a pro případné prokázání přenesení odpovědnosti za provoz živnosti na odpovědného zástupce lze jen doporučit uzavřít z odpovědným zástupcem písemnou pracovní, mandátní nebo příkazní smlouvu, ve které budou detailně specifikovány jeho pravomoci a odpovědnost a zároveň upraveny další mechanismy k eliminaci porušování předpisů při provozu živnosti.
Tip k přečtení: Více informací o založení živnosti zde.
Odpovědnost podnikatele
V této souvislosti je vhodné zmínit téma odpovědnosti odpovědného zástupce vůči podnikateli za škodu způsobenou porušením živnostenských předpisů. Jednatel má onu známou povinnost jednat s péčí řádného hospodáře. Při posuzování, zda tomu tak bylo, se vždy přihlíží ke standardu, který by v obdobné situaci respektovala jiná osoba v obdobném postavení.
Pokud jednatel sám nemá dostatečné odborné znalosti v daném oboru, musí provoz specializované živnosti delegovat na jinou osobu, která požadované odborné znalosti má, tedy v případě odborné činnosti právě na odpovědného zástupce. Na druhou stranu odpovědnost jednatele tím není zcela vynulována. Jednatel by měl umět obhájit, jakým způsobem konkrétního zástupce vybral, jak sledoval jeho činnost, jak reagoval na jeho doporučení apod.
Je-li totiž v řízení před soudem posuzováno, zda jednatel jednal s péčí řádného hospodáře, nese důkazní břemeno jednatel, ledaže soud rozhodne, že to po něm nelze spravedlivě požadovat.
Závěrem
Jednatelé jsou obecně odpovědní za provoz společnosti. Jak bylo výše uvedeno musí jednat vždy s péčí řádného hospodáře, sledovat dodržování právních předpisů tak, aby nedocházelo ke škodám. V případě škody, kterou by způsobil podnikatel např. provozem živnosti třetí osobě, by samozřejmě byl žalovanou stranou přímo podnikatel. Pokud by nakonec společnost byla povinna k náhradě škody třetí osobě, může být jednatel vystaven nepříjemné situaci, ve které bude muset obhajovat svá rozhodnutí a prokázat, že skutečně jednal s péčí řádného hospodáře, vysvětlit, jakým způsobem jmenoval odpovědného zástupce, jak nad ním dohlížel atd. Lze tedy jen doporučit pečlivě vybírat odpovědné zástupce s ohledem nejen na jeho odborné znalosti, ale i morální profil.
autor: Jan Brzorád