Vyplatí se investice do kryptoměn?
19.11.2018
Kryptoměny, označované také jako virtuální měny nebo virtuální peníze, si získávají stále více příznivců. Internetové obchody jsou schopny přijímat platby v kryptoměnách. Nové kryptoměny vytváří nejen vývojáři a internetoví nadšenci, ale také investiční fondy a některé státy. Část kryptoměn krátce po svém vzniku zanikne. Jiné se poměrně rychle zhodnocují a jsou předmětem zájmu investorů.
Mezi nejčastěji využívané kryptoměny patří bitcoin, simple coin nebo ethereum. Jedná se o virtuální měny, jejichž celkové množství v oběhu je předem dáno a u kterých se ví, kdy bude celé množství elektronicky „vytěženo“. Jejich vydávání není řízeno žádnou státní ani privátní institucí. Směňovat virtuální měny za jiné virtuální měny, případně za skutečné peníze, lze pouze u soukromých subjektů.
Na příkladu bitcoinu lze vidět virtuální měnu s ohromným zhodnocením. Traduje se, že první bitcoinová platba se odehrála v roce 2009, kdy kupující zaplatil 10 000 bitcoinů za pizzu. V roce 2018 činila hodnota jednoho bitcoinu cca 6 500 USD. Vysokými výkyvy prošel bitcoin v roce 2017, během kterého zdražil více než patnáctkrát. Do roku 2018 ale vstoupil hlubokým poklesem, což mnoho investorů vyděsilo. Pro kurzy kryptoměn jsou velké výkyvy oběma směry charakteristické. Na trhu operuje relativně nízký počet osob, které ovládají velké množství kryptoměn. Při překotném nakupování nebo prodeji pak dochází k výrazným kurzovým rozdílům.
Strategie investování do kryptoměn
Investoři obecně kombinují dvě základní strategie, krátkodobé a dlouhodobé. V denním obchodování se mohou pokusit vydělat na kolísání kurzů s rizikem ztrát a zároveň mít větší množství virtuálních měn uloženo mimo burzy na hardwarových peněženkách s vidinou jejich potenciálního zhodnocení v průběhu několika let. Vzhledem k dlouhodobému růstu kryptoměn by se zejména menším investorům mohlo vyplatit nechat své digitální mince ležet zamčené ve virtuálním trezoru a nezkoušet štěstí na burze.
Každodenní výkyvy hodnoty jednotlivých kryptoměn ukazují, že stále není jisté, jaká bude jejich budoucnost. V případě spekulací s kryptoměnami by proto každý investor měl obětovat jen takovou částku, jakou si může dovolit ztratit.
autor: Josef Blažek