Rozdíly mezi identifikovanou osobou k DPH a plátcem DPH
24.2.2014
Od 1. 1. 2013 zákon o DPH umožňuje být kromě plátce DPH také „neúplným plátcem,“ identifikovanou osobou. Nově ji vymezují § 6g – 6i zákona o DPH. Možnost být identifikovanou osobou využijí zejména podnikatelé s nižšími obraty, kteří obchodují se zahraničím (a v roce 2012 by se v řadě případů stali plátci DPH). Identifikovaná osoba zůstává pro potřeby české DPH neplátcem.
Identifikovanou osobou se podnikatel stává, pokud nastane jedna z těchto údalostí:
- pořízení zboží z jiného členského státu, pokud roční limit překročí 326.000,- Kč,
- přijetí služby od osoby neusazené v tuzemsku,
- pořízení zboží z jiného členského státu s instalací nebo montáží,
- pořízení zboží z jiného členského státu soustavami nebo sítěmi,
- poskytnutí služby podnikateli se sídlem v EU.
Identifikovanou osobou se podnikatel stává dnem, kdy nastane jedna z těchto událostí. Po té má povinnost do 15 dnů podat finančnímu úřadu přihlášku k registraci identifikované osoby. Identifikovaná osoba pro účely české DPH vystupuje jako neplátce. Vystavuje tedy faktury bez DPH, nepodává přiznání k DPH a neuplatňuje odpočet. Pouze pokud obchoduje s jinými členskými státy, podává souhrnná hlášení, kde uvádí údaje o svých obchodních partnerech a dosažených obratech.
Plátce DPH vymezují § 6 – 6f zákona o DPH. Plátcem se podnikatel stává, pokud jeho obrat za 12 předcházejících po sobě jdoucích měsíců přesáhne 1.000.000,- Kč. Do 15 dnů musí finančnímu úřadu podat přihlášku k registraci plátce DPH. Plátcem se stává následující měsíc po té, co stanovený obrat překročil. Zákon upravuje také další podmínky, za kterých se podnikatel stává plátce, aniž by překročil stanovený obrat. Jedná se zejména o tyto případy:
- účast ve sdružení bez právní subjektivity (od roku 2014 nazývaném společností) s plátcem DPH,
- nabytí majetku privatizací nebo prodejem podniku,
- přeměna obchodní společnosti nebo družstva,
- přijetí služby od zahraniční osoby registrované k DPH jinde než v ČR,
- poskytnutí služby v jiném členském státě, pokud povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci služby
- pokračování v podnikání po zemřelém plátci,
- dobrovolně, na základě vlastního rozhodnutí.
Pro účely české DPH vystavuje faktury s DPH. Podnikatelé, kteří se stali plátci DPH od roku 2013 a později, mají měsíční zdaňovací období. Pokud po jednom roce nepřesáhnou obrat 10 milionů Kč, mohou se stát čtvrtletními plátci. Podnikatelé, kteří byli čtvrtletními plátci před rokem 2013 a nepřesáhnou obrat 10 milionů Kč, zůstavají i nadále čtvrtletními plátci. Pokud plátci DPH obchodují s jinými členskými státy, podávají souhrnná hlášení.
Zatímco daňová přiznání lze podávat na papírovém tiskopisu, souhrnná hlášení je možné podávat pouze elektronicky, a to i bez kvalifikovaného certifikátu.
autor: Josef Blažek