Proces založení s.r.o.
23.9.2013
Živnostenský list má oproti společnosti poměrně dost nevýhod a od určité částky zisku je dokonce nevýhodné u tohoto způsobu podnikání zůstávat. Proto mnoho současných malých podnikatelů i nováčků rovnou volí založení s.r.o. a získá mnoho výhod. Mezi základní výhody patří vyšší důvěryhodnost, možnost přibrání společníků, možnost zvyšování hodnoty společnosti a také nižší daně v případě vyšších zisků.
Jak tedy takové založení s.r.o. probíhá? Společnost začíná existovat dnem sepsání a potvrzení společenské smlouvy (v případě více účastníků) nebo zakladatelské listiny v případě, že je jen jeden zakladatel. Oba dokumenty jsou si velmi podobné a fungují pro ně stejné podmínky. Tato smlouva se sepisuje vždy u notáře, kde se rovnou tvoří i stejnopis. Cena se pohybuje kolem tří tisíc korun.
Poté je nutno složit základní kapitál do banky, pokud se nejedná o peníze ale o věc tak musí žadatel ještě na soud pro vyjádření soudního znalce. Další zastávka se musí udělat na katastrálním úřadu, kde se musí doložit, že osoba který vlastní objekt souhlasí s uvedením místa jako sídla firmy. Poté je potřeba nechat si vytisknout čistý výpis z rejstříku trestů. Obě dvě tyto věci lze udělat i na CzechPointu. Hned poté si žadatel může jít vyřídit koncesní oprávnění na živnostenský úřad.
Následuje asi nejdůležitější věc, zápis do obchodního rejstříku. V každém kraji existují jiná pravidla a požadavky. Navíc k tomu každý obchodní soud, který zápis provádí, může mít své specifické požadavky, proti kterým nemá cenu se bránit. Po vyřízení zápisu už stačí čekat na rozhodnutí a na doručení výpisu z obchodního rejstříku. Následuje pouze uvolnění účtu v bance, vyzvednutí potvrzení o placení daní na finančním úřadě a pořízení výpisu ze živnostenského rejstříků.
Pokud má společnost s.r.o. už od začátku zaměstnance, je samozřejmostí jít ještě vyřídit zdravotní a sociální pojištění. K tomuto stačí připočíst minimálně několik hodin pročítání zákoníku a hledání správných vzorů smluv.
Celková cena za založení s.r.o. bývá okolo 10 tisíc korun, záleží na tom, kde se daná záležitost vykoná. K finančním nárokům ještě připočtěte několik desítek hodin času papírování a vyřizování na úřadech a dostanete se na celkovou cenu za novou společnost.
autor: Profi-kancelář s.r.o.