Převod nemovitosti v majetku firmy nebo převod celé firmy?
15.8.2016
Čas od času je zapotřebí převést nemovitost na jiný subjekt. S tím je spojena řada právních úkonů. Zpravidla je kvůli tomu sepisována kupní smlouva, na základě které dojde ke změně majitele nemovitosti. Zákon umožňuje také převedení firmy, které nemovitost vlastní, na nového vlastníka.
Převod nemovitost v majetku firmy
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: Simon Howden
Nemovitost v majetku firmy lze stejně jako v případě fyzických osob převést na jinou osobu buď na základě kupní smlouvy, nebo darováním. V obou případech je nutné navštívit notáře, katastrální úřad a finanční úřad. S pomocí notáře je nutné sepsat kupní, případně darovací smlouvu, kterou chce firma převést nemovitost na jinou osobu. Pro tyto účely je vhodné zpracovat znalecký posudek, kterým se stanoví hodnota převáděné nemovitosti. Stanovené ceně by měla odpovídat i sjednaná kupní cena. Sepsanou kupní (nebo darovací) smlouvu je nutné doložit katastrálnímu úřadu, v jehož působnosti se převáděná nemovitost nachází. Katastrální úřad provede vklad, na jehož základě se v katastru nemovitostí projeví změna majitele. Zároveň je nutné podat místně příslušnému finančnímu úřadu přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí. Ta se vyčíslí z kupní ceny nebo ze směrné hodnoty nemovitosti, případně z ceny stanovené znaleckým posudkem. O veškerých poplatcích spojených s převodem nemovitosti musí firma účtovat ve svém účetnictví. Pokud je nemovitost převáděna z firmy na osobu jejího jednatele, společníka či jinou spřízněnou osobu, může se finanční úřad zajímat o to, zda takovýmto převodem nedošlo k neoprávněnému vylákání daňové výhody.
Převod celé firmy
Nemovitost, která je v majetku firmy, lze na nového majitele „převést“ také převedením celé firmy. V takovém případě se lze vyhnout oceňování nemovitosti pro daňové účely, odpadne také platba daně z nabytí nemovitých věcí a není nutné provádět vklad do katastru nemovitostí, neboť vlastníkem nemovitosti zůstává stejná právnická osoba. Pokud je nemovitost v majetku firmy, která ji spravuje, lze relativně snadno změnit jejího majitele změnou majitele firmy. V takovém případě je nutné navštívit notáře a sepsat smlouvu o převodu obchodního podílu. Tímto právním úkonem majitel firmy, společník, převede celou firmu na jejího nového majitele. Ten si pak formou notářského zápisu může stanovit nového jednatele, který společnost povede. Může si stanovit také další orgány společnosti. Sepsané listiny je nutné doručit krajskému soudu, resp. jeho oddělení, které spravuje obchodní rejstřík. Zápis změn v obchodním rejstříku může provést také sám notář. Nový majitel firmy se prakticky stává majitelem nemovitosti a může rozhodovat o jejím dalším osudu.
autor: Josef Blažek
Převod nemovitosti v majetku firmy nebo převod celé firmy?
5 (100%)
1 vote[s]