Povinnost zveřejnění účetní závěrky a uzávěrka v praxi
11.3.2019
Účetní závěrka a uzávěrka nejsou synonyma. Firmy mnohdy v praxi provádějí účetní závěrku vícekrát v roce, což souvisí např. s kvartálním přehledem hospodářského výsledku pro akcionáře, společníky či veřejnost. Účetní úzávěrka naproti tomu znamená uzavření celého účetnictví na závěrkové účty (702 a 710). Pokud bychom ale měli brát v potaz českou legislativu, oba termíny se vztahují k poslednímu dni účetního období.
Kdo musí zveřejňovat účetní závěrku?
Legislativní povinnost zveřejnit do sbírky listin účetní závěrku, popř. i výroční zprávu mají ty finanční subjekty, které jsou zapsány ve veřejném rejstříku nebo jim to ukládá zvláštní předpis. Tato povinnost se již od roku 2016 vztahuje i na ústavy, nadace, spolky, obecně prospěšné společnosti a společenství vlastníků. Některé společnosti, které zveřejňují výroční zprávu do Sbírky listin České národní banky, již nejsou povinni tuto zprávu příslušenému zveřejňovat rejstříkovému soudu.
Vyhotovení účetní závěrky
Jak již bylo řečeno v úvodu, účetní závěrku firmy obvykle sestavují kvartálně, někdy i v kratších termínech dle interních směrnic. Účetní závěrka je důležitým nástrojem, ze kterého se odvíjí nové firemní strategie a cíle. Ovšem aby měla např. měsíční interní účetní závěrka vypovídající hodnotu, je nutné, aby byly zaúčtovány zejména i faktury přijaté vztahující se k danému období. Účetní závěrka dle české legislativy obsahuje:
- Rozvaha = bilance (přehled aktiv a pasiv)
- Výkaz zisků a ztrát = výsledovka (přehled nákladů a výnosů)
- Příloha (doplňující informace)
Některé společnosti podléhají i vyhotovení a zveřejnění přehledu peněžních toků (Cash-Flow) a přehledu o změnách vlastního kapitálu.
Jednoduše řečeno, účetní závěrka vypovídá o aktuálním stavu finančního hospodaření firmy za dané účetní období.
Zveřejnění účetní závěrky
Povinnost zveřejnění účetní závěrky není pevně stanovena zákonem, neboť se odvíjí od typu závěrky a na případné schvalovacím procesu auditora a valné hromady. Závěrka se podává v elektronické formě ve formátu PDF rejstříkovému soudu, a to buď elektronickou poštou nebo na CD. Následně jsou účetní výkazy zveřejněny ve sbírce listin.
Účetní závěrka ve zjednodušeném rozsahu
Účetní závěrku ve zkráceném rozsahu zveřejňují mikro a malé účetní jednotky, které nepodléhají povinnému auditu. V praxi poté nejsou povinni zveřejňovat výroční zprávu a výkaz zisků a ztrát.
Subjekty podléhající zjednodušenému (dříve zkrácenému) rozsahu jsou povinni podat přehled do dvanácti měsíců od rozvahového dne dané závěrky. Ovšem díky nejasnosti novely se někteří firemní právníci domnívají, že se lhůta 30 dnů od schválení orgánem (obvykle valná hromada) vztahuje i na závěrku ve zjednodušeném rozsahu. Ke konci roku 2018 je tato právní úprava stále nejasná.
Účetní závěrka v plném rozsahu
Této formě podléhají veškeré akciové společnosti a firmy, které mají v daném roce povinnost ověření účetní závěrky auditorem. Ke zveřejnění účetní závěrky v plném rozsahu je stanovena lhůta 30 dnů od splnění dvou kroků:
- schválení závěrky orgánem firmy (obvykle valnou hromadou)
- schválení závěrky přiděleným auditorem
Pokud nedojde od konce účetního období do dvanácti měsíců k tomuto dvojímu schválení, je společnost povinna zveřejnit výroční zprávu se závěrkou, a to navzdory výše uvedenému.
Od novely roku 2016 firmy podnikající v těžebním průmyslu zveřejňují navíc i zprávu o platbách vládám.
Vyhotovení účetní uzávěrky
Účetní uzávěrka spočívá v uzavření všech účetních případů (včetně těch uzávěrkových) za účetní období k 31.12, resp. roční účetní uzávěrka. V praxi jde o zaúčtování operací přes uzávěrkové účtu: Účet zisků a ztrát (710) a Konečný účet rozvážný (710). Jmenovitě jde o uzavření účtů:
- aktivních
- pasivních
- nákladových
- výnosových
autor: Dominik Pospíšil