Pojem jednoduché účetnictví už od 2016 v zákoně opět najdete
9.5.2016
Ještě donedávna zákon o účetnictví disponoval dvěma pojmy. Jedním bylo jednoduché účetnictvím a tím druhým podvojné účetnictví. V roce 2004 první zmiňovaný nahradila daňová evidence. Dnes v roce 2016 se ovšem jednoduché účetnictví opět vrací na scénu.
Rozdíl mezi jednoduchým a podvojným účetnictvím není v jeho složitosti, nýbrž ve způsobu účtování. Podvojné zachycuje náklady a výnosy na dvou účtech, zatímco jednoduché sleduje příjmy a výdaje stejně jako daňová evidence. Rozdílů mezi zmiňovanými účetními systémy je více. Jednoduché i podvojné však upravuje zákon o účetnictví a daňová evidence se řídí zákonem o dani z příjmů.
Pro právnické osoby je pouze podvojné účetnictví
Jednoduché účetnictví v roce 2016 ale není pro každého. Nově ho mohou vést například spolky, církve nebo odborové organizace. Hlavním předpokladem je, že nesmí být založeny za účelem zisku.
Účetní jednotka pro vedení jednoduchého účetnictví dále musí splnit tři podmínky. Nesmí být plátcem DPH, příjmy z posledního účetního období musí být do hodnoty 3 milionů Kč a hodnota majetku nesmí převýšit 3 milionu Kč.
Podvojně účtovat mohou všechny fyzické a právnické osoby, které se tak rozhodly dobrovolně. Naopak povinné je podvojné účetnictví pro všechny, jejichž obrat překročil v minulém účetním období 25 milionů Kč.
Na jedné straně peněžní deník, na druhé bilanční princip
V podvojném účetnictví se každá položka na účtu spáruje s jinou položkou na jiném účtu. V tomto účetním systému jsou alfou a omegou strany „Má dáti“ a „Dal“, tedy bilanční princip. Novela zákona obnovila jednoduché účetnictví právě kvůli administrativní a finanční náročnosti podvojného účetnictví.
V jednoduchém účetnictví pohyby zapisujete do peněžního deníku, knihy pohledávek a závazků, knihy zásob, mzdových listů či knihy finančního majetku. To vše také můžete vést snadno a chytře v účetním systému.
autor: Inzerce