Pozor na podvody, kterým může být vystaven podnikatel na živnostenský list
25.7.2024
Podnikání s sebou přináší mnoho výzev a vzrušení. Ne všechna se však nesou v pozitivním duchu, mezi ta negativní bohužel patří i riziko setkání s podvodníky, kteří se snaží zneužít důvěřivosti a neznalosti svých obětí. V tomto článku se zaměříme na shrnutí nejčastějších podvodů, se kterými se živnostníci mohou setkat, a na to, jak se proti nim chránit.
-
Katalogové podvody
Jedná se o jeden z nejrozšířenějších podvodů, při kterém podvodníci oslovují nově registrované živnostníky s nabídkou zápisu do nejrůznějších katalogů, rejstříků, obchodních seznamů apod. Tyto nabídky mívají styl oficiálního dokumentu některého úřadu a prezentují se tak, aby je podnikatel považoval za povinnou součást zahájení podnikání a byl psychologicky tlačen k platbě. Až při bližším prozkoumání dokumentu je jasné, že jde o soukromou nabídku, která však neposkytuje živnostníkovi žádnou reálnou hodnotu.
-
Faktury za fiktivní služby
Další častou formou, jak se snaží podvodníci vylákat z živnostníků peníze, je rozesílání faktur za služby, které nebyly nikdy objednány. Tyto faktury bývají vystaveny firmami s neznámými názvy a s pochybnými kontaktními údaji. Cílem podvodníků je nachytat živnostníka při nepozornosti, kdy v rámci více plateb neprověří všechny podrobnosti a platbu uskuteční. Důležité je si před každou platbou dobře prostudovat fakturovanou službu, dodavatelské listy a v případě pochybností dohledat smlouvy, objednávky a další předchozí komunikaci.
-
Podvodné e-maily a phishing
Podvodníci se snaží získat citlivé informace, jako jsou přihlašovací údaje do bankovního účtu, platební karty nebo firemního počítače, pomocí podvodných e-mailů a phishingových útoků. Bývá to formou upozornění na nutnost změnit heslo kvůli napadení registrovaného účtu, požadavku na dodatečné ověření apod., které však nejsou oficiálně institucemi požadované, jedná se čistě o vykonstruovanou formu útoku. Tyto e-maily se tváří jako legitimní zprávy od bank, pojišťoven, pošty, úřadů nebo dodavatelů a obsahují odkazy, které vedou na falešné stránky, a právě podnikatelé, kteří často s uvedenými institucemi jednají, mohou být terčem útoku.
-
Podvodné internetové obchody
Živnostníci často provádějí nákupy a samozřejmě využívají pro rychlost a efektivitu i internetové obchody. Nákup zboží z neznámých internetových obchodů s podezřele nízkými cenami však může skončit zklamáním. Zboží nemusí být doručeno, může mít vady nebo se jednat o padělek. Případná reklamace bývá složitá, ne-li nemožná, když prodejce přestane komunikovat. Doporučujeme nakupovat pouze u prověřených prodejců ideálně s českým zázemím a s dobrými recenzemi.
-
Falešné nabídky nebo poptávky
Získání zakázky je jedním z důležitých kroků podnikání. Živnostníci proto často prezentují své služby na různých webech a zároveň na nich hledají potenciální klienty. Podvodníci se snaží taková místa zneužít s cílem vylákat z oběti zálohu nebo poplatek za zprostředkování. Vždy si ověřte firmu a pečlivě si prostudujte podmínky inzerátu. Serióznější provozovatelé těchto internetových stránek sami kontrolují inzerenty a tak poskytují jistou míru ochrany před zneužitím.
Jak se chránit
- Ověřujte si informace: Před uzavřením jakékoli smlouvy, zaplacením faktury nebo prokliknutím odkazu si vždy ověřte důvěryhodnost firmy a pravdivost informací.
- Nebuďte pod tlakem: Podvodníci se snaží vzbudit ve svých obětech pocit naléhavosti a tlaku, všechny kroky si dobře v klidu promyslete.
- Nedávejte osobní údaje: Nikdy nezadávejte své osobní údaje, přihlašovací údaje ani platební informace na neznámé nebo podezřelé webové stránky.
- Buďte obezřetní: V případě pochybností raději od obchodu včas odstupte. Lepší je koupit o něco dráž s jistotou, než se stát obětí podvodu.