Podnikání při studiu
16.2.2015
Podnikání při studiu s sebou nese mnohé výhody, může totiž pomoci nastartovat plnohodnotnou pracovní kariéru. Díky statutu studenta lze při podnikání využít různých výhod, například v podobě nižších odvodů na sociální a zdravotní pojištění či slevy na dani.
Studium přímo nabízí optimální podmínky pro rozjezd vlastního podnikání. Studující má relativně dost volného času, který může svému podnikání věnovat. Je také schopný zajistit si informace pro úspěšné podnikání. Zároveň nemusí mít strach, že mu podnikání nevyjde. Pokud by nevyšlo, stále je tu stát a rodina, kteří mu pomůžou. Pokud je podnikání úspěšné, může být zajímavou položkou v profesním životopisu.
Statut studenta trvá do 26 let, v případě doktorského studia v prezenční formě do 28 let. Po tuto dobu je podnikání považováno za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Na studenta se tak nevztahují ustanovení o minimálním vyměřovacím základu. Pokud je jejich podnikání ztrátové, nemusí daně ani zdravotní a sociální pojištění platit.
Když se student rozhodne začít podnikat, měl by nejdříve kontaktovat živnostenský úřad a to kdekoliv v České republice, nezávisle na místě svého bydliště. Pro začínajícího podnikatele bude asi nejoptimálnější osobní návštěva živnostenského úřadu, kde mu s případnými nejasnostmi pomohou. Možné je také zaslání „Jednotného registračního formuláře“ poštou nebo elektronicky. V jednotném registračním formuláři uvede své osobní údaje, předmět podnikání a v případě nahlášení provozovny také titul, z jakého provozovnu užívá. Živnostenský úřad může zaznamenané údaje odeslat místně příslušnému finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení. Další zařizování na úřadech tak není nutné.
V případě, že by se student rozhodl podnikat jiným způsobem, než v režimu živnostenského zákona (např. podle autorského zákona nebo podle zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích), měl by si u jednotlivých úřadů ověřit, zda ho jako podnikatele evidují a pokud ne, tak jim tuto skutečnost nahlásit. Za nesplnění oznamovací povinnosti u jednotlivých úřadů totiž hrozí desetitisícové pokuty.
V prvním roce podnikání student žádné zálohy na zdravotní a sociální pojištění neplatí. Po podání přiznání k dani z příjmů a přehledů o příjmech a výdajích zaplatí jednotlivé odvody a pokud se mu v podnikání dařilo, začne zálohy na zdravotní a sociální pojištění odvádět. Při využití paušálních výdajů a při uplatnění základní slevy na dani a slevy na studium (popř. i po uplatnění odčitatelných položek) se často stává, že daňová povinnost nevznikne. Protože je student státním pojištěncem, odvede na zdravotním pojištění částku odpovídající jeho hospodářskému výsledku, bez ohledu na minimální vyměřovací základ. A v případě, že rozdíl mezi příjmy a výdaji činí 62.261,- Kč nebo méně, nemusí platit sociální pojištění ani zálohy na něj v dalším roce.
autor: Aleš Chromec