Nové změny v nemocenském pojištění během dalších let
30.1.2017
Na rok 2017, popř. až na rok 2020 se plánuje mnoho změn, a to nejen v nemocenském pojištění, ale i v dalších povinných odvodech. Česká republika se řadí mezi země s nejvyšším pojistným (které za zaměstnance z hrubé mzdy odvádí zaměstnavatel). Měsíčně zaměstnavatel na každého zaměstnance odvádí celkem 34 %.
Nemocenské pojištění čeká „zjednodušení”
Dle aktuálních plánů MPSV se nemocenské pojištění procentuelně nezmění. Pokud návrh o změně projde schvalovacími procesy MPSV, stane se platným od 1. ledna roku 2018. Dnešní pravidla jsou podle České správy sociálního zabezpečení zbytečně komplikované. Novely by, především pro OSVČ, měly přinést více logiky.
Novinky v nemocenském pojištění pro zaměstnance
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: Stuart Miles
Začátkem roku 2016 se vláda snažila prosadit proplácení nemocenské i v prvních třech dnech. Návrh neprošel. Co se týče nemocenského pojištění, aktuální míra odvodů z hrubé mzdy (4,5 %) se v následujících letech pravděpodobně nezmění. A jaké změny se dotknou zaměstnanců?
- V případě, že na sebe kontinuálně navazují dvě zaměstnání stejného druhu (např. DPČ, DPP), výpočet nemocenského pojištění bude trvat nepřetržitě. Díky tomu zaměstnavatel již nebude povinen danou změnu ohlašovat na ČSSZ (sociálku).
- Změní se mj. i výpočet nemocenských dávek. Aktuálně je v praxi časté, že odměna za práci se přiděluje např. jedenkrát ročně, kdy vzniká nárok na vyšší nemocenské dávky. Tento postup ale podle MPSV není správný a výpočet nemocenského by měl být proveden v závislosti i na měsíce předcházející. Pokud například dostáváte odměny jedenkrát ročně, odměna bude podělena 12, čímž v praxi dostanete méně.
- Rozhodné období pro výpočet dávek nemocenského pojištění se prodlouží ze současných sedmi na třicet kalendářních dnů.
Nové změny nemocenského pojištění pro podnikatele
V praxi je pro OSVČ velmi matoucí fakt, že zálohu na pojistné platí za měsíc předchozí, nikoliv současný. Problém nastane v případě, že je podnikatel v pracovní neschopnosti, na mateřské, resp. rodičovské dovolené (tzv. peněžitá pomoc v mateřství) anebo je v dočasné pracovní neschopnosti. Často se stává, že OSVČ nemocenské pojištění neuhradí, neboť si myslí, že se daná záloha platí za měsíc současný. A co nás tedy čeká?
- Zpětné placení záloh do 20. dne zanikne, nově se bude platit za měsíc současný do posledního kalendářního dne konkrétního měsíce.
- Výše maximálního měsíčního vyměřovacího základu nemocenského pojištění bude nově platná až následující měsíc po odevzdání přehledu OSVČ o příjmech a výdajích.
- V případě zpoždění úhrady nemocenského účast na placení nemocenského pojištění automaticky nezanikne, ale to pouze v případě, že se zpozdíte s úhradou, která nepřesahuje minimální příspěvek, který k dnešnímu dni činí 115 korun.
autor: Dominik Pospíšil