Lze podnikat s osobním bankrotem?
13.8.2017
Osobní bankrot je samozřejmě věc, do které se člověk za žádných okolností nechce dostat. Z této hluboké dluhové krize vede pouze cesta vyhlášení osobního bankrotu a následný proces oddlužení. Nutno určitě podotknout, že cesta osobního bankrotu a oddlužení je ta méně nepříjemná cesta jak se z dluhové pasti dostat. Druhý způsob řešení je konkurs.
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: Sira Anamwong
Osobní bankrot musí v zásadě povolit soud. Hlavní podmínkou je schopnost umořit alespoň třetinu dluhů v pěti letech. Dlužníkovi budou soudem určeny měsíční splátky jednotlivým věřitelů. Míra odpuštěných závazků tak může dosáhnout až výše 70 %. Další podmínkou pro povolení oddlužení je fakt, že máte závazky alespoň ke dvěma různým věřitelům, jste v prodlení přes třicet dní a nejste schopni dál splácet.
Na oddlužení má šanci i podnikající fyzická osoba – čili typicky živnostník. Oddlužení jí ovšem (při splnění ostatních podmínek) bude umožněno jen v případě, že s tím budou souhlasit věřitelé, jejichž pohledávky vznikly z podnikatelské činnosti dlužníka. To je hlavní rozdíl mezi oddlužením OSVČ a fyzické osoby. Mimo to, pokud OSVČ souhlas věřitelů nezíská, soud jeho žádost na povolení oddlužení zamítne. Další variantou, kdy může živnostník o oddlužení žádat – a to bez souhlasu věřitelů – je, že se jedná o pohledávky, které se nepodařilo uspokojit v rámci předchozího insolvenčního řízení, ve kterém soud zrušil konkurz pro nedostatek majetku dlužníka.
autor: Martin Lukáč