Kupní smlouva: Na co si dát pozor?
20.1.2020
Kupní smlouva není jen cárem papírů, a přestože se může zdát být koupě předem jasně specifikovaná, je důležité dbát na právní stránku věci. V tomto článku se zaměříme na nejčastější neduhy kupních smluv a poradíme vám, jak předejít možným komplikacím.
Hlavní náležitosti kupní smlouvy
V první řadě by kupní smlouva měla být uzavřena písemnou formou. Samozřejmě, pokud prodáváte téměř bezcenný předmět např. za částku 10 Kč a nejde o soustavnou výdělečnou činnost, nic řešit nemusíte. Pokud ale kupujete nemovitost za vyšší statisíce nebo miliony, je nutné být obezřetný. Mezi nejdůležitější údaje kupní smlouvy patří následující.
Identifikace smluvních stran
Pokud osobu, která je kupující nebo prodejcem neznáte, je vhodné si poskytnuté údaje ověřit v občanském průkazu či v jiném dokladu. Kupující a prodávající by měli jednoznačně identifikováni, přičemž se zpravidla udávají tyto informace: jméno, příjmení, rodné číslo, adresa trvalého bydliště a kontakt.
Předmět smlouvy
Asi nejdůležitější součástí kupní smlouvy, kde se v praxi vyskytují následné nesrovnalosti je předmět smlouvy, tedy to, co kupující poptává a prodávající nabízí. Například v případě nemovitosti nestačí uvést pouze adresu. Důrazně doporučujeme si před podpisem smlouvy ověřit data v kupní smlouvě na katastrálním úřadě. V případě, že jde například o prodej automobilu, zvířete a dalších předmětů smluv, které mohou mít skryté poruchy či jiné nedostatky, je nutné do kupní smlouvy zahrnout i řešení případného sporu. Řešení následných sporů lze řešit buď odstoupením od kupní smlouvy do určitého počtu dní od podpisu smlouvy nebo vrácením procentuální pořizovací částky.
Cena
Kromě nominální výše ceny a měny je nutné do smlouvy zahrnout i termín platby a případně i sankce za nedodržení tohoto termínu.
Nejvíce podvodů je s nemovitostmi
Přestože kupní smlouva s předmětem prodeje nemovitosti patří mezi ty nejčastější, existuje zde mnoho úskalí a možných podvodů ze strany prodávajícího. Na co si tedy dát pozor při pořízení nemovitosti?
- ověřte si číslo popisné, číslo pozemku, katastrální území a sídlo katastrálního úřadu
- číslo listu vlastnictví nemovitosti
- dejte pozor zejména na: uvalené exekuce na nemovitost, zástavní právo, věcná břemena, další spoluvlastníky
Převod vlastnického práva
Jakmile si ověříte všechny potřebné údaje, je důležité si ohlídat i samotný převod, který se skládá ze třech základních bodu:
- Podání návrhu na vklad vlastnického práva ve prospěch kupujícího. Návrh je zaslán na příslušný katastrální úřad dané nemovitosti, přílohou musí být kopie kupní smlouvy.
- Katastrální úřad schválí vklad vlastnického práva.
- Právní účinky nastávají zpětně, tzn. datem doručení návrhu na katastr.
Co musí obsahovat návrh na vklad?
- označení katastrálního úřadu
- identifikaci smluvních stran (jméno, příjmení, RČ a trvalý pobyt)
- informaci, že smluvní strany žádají o zápis vkladu na základě přiložené kupní smlouvy
- přílohu, která obsahuje originální kupní smlouvy či smlouvy s úředně ověřeným podpisem
- nabyvatelský titul (dokumenty, které prokazují prodávajícímu oprávnění nakládat s nemovitostí)
Co možná bude muset obsahovat návrh na vklad?
- plnou moc (pokud je jedna ze smluvních stran zastoupena jinou osobou)
- výpis z obchodního rejstříku (pokud je prodávající nebo kupující právnická osoba)
- úředně ověřený překlad kupní smlouvy (pokud je originál smlouvy v cizím jazyce)
autor: Dominik Pospíšil