Kdy vzniká nárok na nemocenskou v DPP a DPČ?
25.11.2019
Máte další příjem na základě dohody o provedení činnosti (DPČ) nebo dohody o provedení práce (DPP) a přemýšlíte, zda byste neměli mít nárok na nemocenské dávky či náhradu mzdy? Přestože si pod DPP většina z nás představí pouze krátkodobou brigádu, tak i zde může na nemocenskou vznikat nárok.
Nemocenská u DPČ
DPČ je zaměstnání v menším rozsahu, přičemž pracovní doba činí méně než 20 hodin týdně. Od roku 2019 se maximální hranice mzdy, která nepodléhá odvodům daně, sociálnímu a zdravotnímu pojištění zvýšila o 500 Kč, na 3 tis. Kč měsíčně. Je možné obdržet od zaměstnavatele i vyšší obnos, ten ovšem již podléhá výše zmíněným poplatkům.
V případě, že vaše mzda činila více než 3 tis. Kč měsíčně, tedy bylo placené nemocenské pojištění, máte nárok na nemocenskou.
Nemocenská u DPP
Dohoda o provedení práce je stejně jako DPČ sepsána písemně, v opačném případě je neplatná. Rozdíl oproti DPČ je maximum odpracovaných hodin, které je u DPČ neomezené, u DPP činí 300 hodin ročně. Hranice pro odvody je vyšší o 7 tis. Kč, jestliže vaše mzda tedy činí 10 001 Kč a více, podléhá zdanění a odvodům na sociální a zdravotní pojištění. Počet zaměstnavatelů u obou těchto pracovních smluv není nijak omezen, na druhou stranu Prohlášení poplatníku pro slevu na dani je možné podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele, tento formulář je někdy (díky své barvě) označován jako růžovka. V pracovním vztahu, kde nebylo prohlášení poplatníka podepsáno, je automaticky stržena i srážková daň.
V rámci nemocenské je situace shodná s dohodou o provedení činnosti, jakmile se vás týkají odvody na nemocenské pojištění (máte vyšší hrubý příjem než 10 tis Kč měsíčně), máte nárok na nemocenské dávky.
Konec problémům s nemocenskou u DPP i DPČ
Začátkem roku 2018 vstoupila v platnost novela v zákoně o nemocenském pojištění, prvně mělo jít pouze o zavedení tzv. otcovské poporodní péče, přepis se ovšem týká i novely s číslem 259/2017 Sb.
Nemocenská se začátkem roku 2018 týkala pouze osob, které v jednom konkrétním měsíci splnili výše uvedené limity, ale co když jim nemoc znemožnila limitu mzdy dosáhnout? Jednoduše, měli smůlu. Naštěstí přišla novela, která lidem v této situaci pomůže, nemocenská se na ně bude vztahovat i v případě, že konkrétní měsíc limitu nedosáhli. Tito zaměstnanci v dohodách o malém rozsahu ovšem musí doložit, že předcházející minimálně tři měsíce bezprostředně před kalendářním měsícem, kdy vznikla sociální událost (žádost o nemocenskou).
Jak podat žádost o nemocenskou?
Nejprve je nutné jít za obvodním lékařem, který vás doporučí za specialistou či vám již rovnou vystaví potřebné dokumenty, které budou dokládat vaši dočasnou práceneschopnost.
V případě, že vás lékař shledá nepráceschopným, obdržíte tzv. průkaz práceneschopného (označený žlutým pruhem), kterým se případně prokážete u dalších lékařů a mj. i na OSSZ. Další dokument, který vám lékař vyhotoví je určen zaměstnavateli, jde o Hlášení zaměstnavateli o vzniku dočasné pracovní neschopnosti (označené modrým pruhem). Tento dokument musíte odevzdat zaměstnavateli, a to buď osobně na personálním oddělení či jej zaslat písemně doporučeným dopisem.
Posledním dokumentem je Žádost o nemocenské (označená růžovým pruhem), tímto dokumentem uplatníte nárok na nemocenskou v případě, že jste práceneschopní déle než 14 dní. Tento dokument je v případě nutnosti lékařem vydán dodatečně a také je pro zaměstnavatele.
autor: Dominik Pospíšil