Kdy a proč zahájit živnost
26.1.2015
Uvažujete o vlastním podnikání, ale nechcete zakládat společnost? Chcete vydělávat, ale v oboru vás nikdo nechce zaměstnat? Chcete si příležitostně přivydělat? Potom můžete uvažovat a zahájení živnosti.
Zahájení podnikání jako je administrativně méně náročnější, než zakládání společnosti. Pokud s podnikáním teprve začínáte, můžete ohlásit živnost a zaregistrovat se jako osoba samostatně výdělečně činná. Pokud se vaše firma bude rozrůstat a budete chtít oddělit soukromý a firemní majetek, můžete kdykoliv založit společnost s ručením omezeným, na kterou své podnikatelské aktivity převedete. Pokud se vám naopak v podnikání nebude dařit a budete chtít s podnikáním skončit, přestanete podnikat a úřadům oznámíte ukončení (nebo přerušení činnosti). Nebudete tak muset řešit likvidaci či prodej neúspěšné společnosti. Pokud podnikání přerušíte, můžete se k němu kdykoliv vrátit.
Pokud jste odborníky ve vašem oboru, ale nemůžete sehnat zaměstnání, můžete se stát živnostníkem a pracovat na sebe. Řada podnikatelů raději „zaměstnává na živnosťák“. Přibírání subdodavatelů k větším zakázkám pro ně může být efektivnější, než zaměstnávání vlastních zaměstnanců. Při „práci na živnosťák“ je však zapotřebí zachovávat ostražitost. Je nutné dbát na to, aby se jednalo skutečně o subdodávku a nikoliv o zastřený pracovněprávní vztah. Pokud např. zedník pomáhá instalatérovi s rekonstrukcí koupelny, je vše v pořádku. Pokud by takto živnostníci pracovali ve stanovené pracovní době s využitím cizího zařízení a zároveň by se řídili pokyny nadřízeného, mohlo by se jednat o zastřený pracovněprávní vztah, za který inspekce práce uděluje vysoké pokuty.
Živnostenské podnikání může být vhodným přivýdělkem ke studiu, k důchodu i při zaměstnání. Podnikatel, pro kterého je podnikání vedlejší činností, může ušetřit na odvodech na zdravotní a sociální pojištění. Zároveň si může dovolit přijímat třeba jen občasné zakázky, neboť je zajištěný jiným způsobem, např. důchodem či zaměstnáním.
autor: Josef Blažek