Kdy a jak mohu požádat o snížení záloh na pojistné
25.4.2016
Zálohy na sociální a zdravotní pojištění platíme podle částky vypočtené v posledním přehledu o příjmech a výdajích za předchozí kalendářní rok. A to od podání tohoto přehledu až do podání přehledu za další rok.
Pojistné při podnikání jako hlavní činnosti
Záloha na pojistné se určuje podle výdělku z předešlého roku. Zálohy budeme platit v minimální výši, pokud je podnikání naším hlavním zdrojem obživy a vypočtená záloha nám vyjde nižší, než je stanovena minimální výše pojistného. Pokud by nám vyšla vyšší záloha, než je minimální výše, budeme platit takto vypočtenou částku. V případě, že se nám v jednom roce podnikání mimořádně dařilo, budeme v příštím roce platit vyšší zálohy. Zákon ale pamatuje i na situace, kdy se nám daří méně, a zálohy na pojistné bychom potřebovali snížit.
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: imagerymajestic
O snížení zálohy můžeme požádat, pokud zjistíme, že náš průměrný měsíční zisk je nejméně o jednu třetinu nižší, než v předchozím roce. Řečí zákona „pokud příjem po odpočtu výdajů připadající v průměru na jeden kalendářní měsíc v období od 1. ledna kalendářního roku do konce kalendářního měsíce, předcházejícího podání žádosti, nejméně však v období tří po sobě jdoucích kalendářních měsíců, je nejméně o jednu třetinu nižší, než příjem připadající v průměru na 1 kalendářní měsíc v předcházejícím roce, v němž alespoň po část měsíce byla vykonávána samostatná výdělečná činnost.“
Pokud by naše podnikání nevynášelo nebo bylo dokonce ztrátové, záloh se úplně nezbavíme. Vždy budeme odvádět alespoň zálohy v minimální výši. Formuláře žádostí o snížení záloh pojistného jsou zveřejněny na internetových stránkách jednotlivých zdravotních pojišťoven a na stránkách České správy sociálního zabezpečení.
Pojistné při podnikání jako vedlejší činnosti
Pokud je podnikání naší vedlejší činností, nemusíme zálohy na zdravotní pojištění v průběhu roku platit. Celé pojištění můžeme vypořádat až po skončení roku, při podání přehledu. Proto ani nemusíme podávat žádost o snížení. U sociálního pojištění se zálohám nevyhneme a budeme je odvádět alespoň v minimální výši připadající na vedlejší činnost. Zálohám bychom se vyhnuli pouze v případě, že bychom při vedlejší samostatné výdělečné činnosti nedosáhli tak zvané rozhodné částky. Ta je v roce 2016 stanovena na 64 813 Kč. Osoby, které si drobným podnikáním pouze přivydělávají, jsou tak zproštěny důchodového pojištění a povinnost platit pojistné jim odpadá.
autor: Josef Blažek