Jaká jsou rizika půjček?
21.5.2016
Půjčky představují možnost, získat dostatek peněžních prostředků pro nákup nových věcí nebo pro řešení svízelné životní situace. A právě druhá zmíněná okolnost sebou přináší určitá úskalí. V momentě, kdy potřebujete finance nutně a neodkladně, polevuje vaše bystrost při hledání vhodného nebankovního produktu.
Přesně v ten okamžik se stáváte zranitelnými a bez sebemenších problémů můžete naletět nekalým praktikám podvodných společností, jichž je v tomto sektoru více, než dost.
Pojďme se podívat na ta největší rizika, jež vás mohou potkat v průběhu žádosti o úvěr.
Pozor na nepředvídatelné poplatky
První výstraha na vás čeká již v samotném úvodu. Pakliže nebudete dostatečně bedliví, přehlédnete v obchodních podmínkách poznámky psané miniaturním místem pod čarou. A věřte, že právě tyto informace mají pro klienta největší váhu.
Týkat se mohou poplatků nad rámec dané půjčky. Obvykle jde o platby za vyřízení, vedení úvěrového účtu, předčasné splacení či mimořádné splátky. Ve výčtu poplatků by šlo bezpochyby pokračovat.
Vyhnout se jim můžete pouze tehdy, pokud vsadíte na nejschvalovanější půjčky na trhu, které vám přináší internetový portál http://vsepujcky.cz/nejschvalovanejsi-pujcky.
Platíte před tím, než získáte peníze
Toto je jedna z nejvýraznějších odnoží výše uvedeného problému. Společnosti po vás vyžadují peníze ještě dříve, než vám vůbec nabídnou jakékoliv finanční řešení. Těchto příkladů je samozřejmě bezpočet.
- Poplatek za zprostředkování klasické půjčky
- Platba za pomoc při oddlužení
Vysoké sankce za nesplácení
Pravidelné splácení je podmínkou pro bezproblémové využívání jakéhokoliv úvěru. Stát se však může, že zapomenete nebo se opozdíte s platbou. U normální a férové společnosti to obvykle není problém a nehrozí vznik jakýchkoliv obtíží.
Jestliže ale máte půjčku od špatné firmy, připravte se na to, že vám za každý den prodlení naskakují poměrně velké penále. V určitých případech dokonce hrozí, že můžete přijít o svůj majetek. To se týká hlavně těch oblastí, kde ručíte svým majetkem, jako je například americká hypotéka.
Pohlídejte si velikost úrokové sazby
Stěžejním údajem při žádosti o půjčku libovolného typu je jistě velikost úrokové sazby, která se v nabídkách společností dost liší. Vliv na to má fakt, že některé firmy uvádí fiktivní, respektive neúplné náklady spojené s vypůjčením peněz. Nízký úrok na počátku tak nemusí za každou cenu znamenat výhodné řešení. Jakékoliv poplatky a doplatky vás později mohou nemile překvapit.
Ideální stav je, držet se nejjednoduššího pravidla. Ve smlouvě mějte uvedeno, kolik peněz si půjčujete a jak vysokou částku musíte za dané období splatit, a to v celkovém měřítku.
Pozor na více, jak jeden úvěr
Další rada se týká spíše vás samotných, respektive vašeho rozhodnutí. Před podpisem jakékoliv smlouvy si důkladně promyslete a propočítejte, zda budete bez problému zvládat splácení konkrétních závazků. Na tuto povinnost je třeba apelovat ještě více, pokud se rozhodnete vzít jiné úvěry, čímž neúměrně narůstají ostatní výdaje v rodinném rozpočtu.
Někdy je lepší vzít si jednu větší půjčku, než pár menších. Nebankovní úvěry na míru vám ostatně přináší porovnávací server http://vsepujcky.cz/, v rámci něhož narazíte pouze na spolehlivé a prověřené společnosti.
Nepromeškejte bezúročné období
Pokud využijete bezpečné a transparentní půjčky, můžete v některých případech narazit také na bezúročné období. Myslete však na to, že tato lhůta vrácení peněz bez jakéhokoliv sankčního poplatku má velice krátkou dobu trvání. Jestliže ji promeškáte, hrozí riziko, že budete muset zbytek půjčky doplatit s úroky, které jste podepsali v připravené smlouvě.
autor: Inzerce