Jak zřídit živnostenský list krok za krokem
9.11.2015
Pokud zvažujete vydat se na dráhu podnikání je tento článek určený právě vám. Dočtete se v jednotlivých krocích jak si založit živnostenský list a zjistíte, že na tom není nic těžkého, nicméně obíhaní na úřadech se nevyhnete. Podnikat u nás může začít jakákoliv svéprávná osoba starší 18-ti let, která má čistý trestní rejstřík. Živnostenský list vám na Živnostenském úřadě vystaví do jednoho týdne.
Ještě než si zajdete na živnostenský úřad, tak si pořádně promyslete, v čem chcete začít podnikat. Nesmí chybět analýza trhu a zvážení zda se v daném oboru vyplatí podnikat a investovat čas a peníze do vámi zvoleného druhu podnikání.
2) Výběr druhu živnosti
Když už jste se rozhodli pro obor, ve kterém chcete podnikat, je třeba si ověřit, zda pro tento obor splňujete podmínky pro založení živnosti, protože máme celkem čtyři druhy živností a u každé z nich platí jiná pravidla.
Živnost ohlašovací – volná, řemeslná, vázaná
Volná – živnost, na kterou nepotřebujeme odborné vzdělání
Seznam těchto oborů naleznete zde.
Řemeslná – živnost, na kterou potřebujete odborné vzdělání doložené učňovským, středoškolským, nebo vysokoškolským diplomem. Může to být také doklad o rekvalifikačním kurzu, případně potvrzení bývalého zaměstnavatele o minimálně šesti měsíční praxi.
Seznam těchto oborů naleznete zde.
Vázaná – zde se jedná především o odbornější živnosti, kde k požadovanému vzdělání je potřeba i zákonem nařízená praxe v rozsahu několika měsíců, kterou zákon u jednotlivých profesí určuje.
Seznam těchto oborů naleznete zde.
V případě, že nesplňujete podmínky pro živnost vázanou, nebo řemeslnou, máte ještě možnost si zvolit odpovědného zástupce, fyzickou osobu, která tyto podmínky splňuje a bude odpovídat za “řádný provoz vaší živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů”.
Živnost koncesovaná
Stejně jako u živnosti vázané musí žadatel o tento druh živnosti splňovat odbornou způsobilost a pevně definovanou praxi u jednotlivých oborů.
Seznam těchto oborů naleznete zde.
3) Návštěva Živnostenského úřadu
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: patrisyu
Jakmile máte jasno, v čem budete podnikat a máte ověřeno, že splňujete podmínky v dané živnosti, můžete vyrazit na Živnostenský úřad a zažádat si o živnostenské oprávnění.
K vyřízení budete potřebovat:
- doklad totožnosti (občanský průkaz),
- 1 000 Kč
- a vyplněný formulář, který dostanete na úřadě
Výpis z rejstříků trestů nepotřebujete, protože si ho úřad obstará sám.
Zhruba během jednoho týdne od ohlášení živnosti budete mít hotový výpis ze živnostenského rejstříku a dostanete přiděleno osmimístné číslo tzv. IČ (identifikační číslo).
4) Návštěva finančního úřadu
Po obdržení výpisu z Živnostenského rejstříku musíte navštívit finanční úřad dle vašeho trvalého bydliště. Zde jste povinni se zaregistrovat do 10 dnů od vystavení živnostenského oprávnění jako OSVČ.
5) Návštěva Správy sociálního zabezpečení
Dále jste povinní se zaregistrovat u Správy sociálního zabezpečení. Zde obdržíte variabilní symbol a pokyny pro zálohové platby sociálního zabezpečení. Jako OSVČ jste u tohoto úřadu povinni platit sociální pojištění formou měsíčních záloh. U Správy sociálního zabezpečení jste povinní se zaregistrovat do 8 dnů od vystavení živnostenského oprávnění.
6) Návštěva Zdravotní pojišťovny
Poslední zastávkou je Zdravotní pojišťovna, kde musíte rovněž nahlásit změnu a přechod na OSVČ. I zde musíte platit měsíční zálohové platby.Zdravotní pojišťovnu jste povinní navštívit do 8 dnů od vystavení živnostenského oprávnění.
Po vyřízení všech těchto formalit můžete začít podnikat a musíte se řídit právy a povinnostmi vyplývajícími pro OSVČ.
V případě, že byste si nebyly něčím jisti, tak úředníci na úřadech mají povinnost vám pomoct s vyplněním formulářů a poskytnout vám bližší informace.
autor: Martin Kirschner
Jak zřídit živnostenský list krok za krokem
3.7 (73.33%)
3 vote[s]