Jak zaplatit daň z nemovitých věcí
8.12.2014
Pokud jste vlastníkem nemovitosti, máte povinnost platit každoročně daň z nemovitosti. Všechny nemovité věci jsou v České republice evidovány v katastru nemovitosti, jehož provoz zajišťuje Český úřad zeměměřičský a katastrální. Seznam nemovitostí na katastru je veřejným seznamem a jeho údaje také slouží k výpočtu daně. O platbu daně se nemusíte nějak zvláště starat, jelikož, finanční správa každoročně rozesílá složenky na vaší doručovací adresu a to nejpozději k termínu 25. května.
Jak postupovat a na co si dát pozor
Termín zaplacení daně z nemovitosti je vždy za každý kalendářní rok k datu 31. května, ale tak, aby k tomuto datu měl finanční úřad váš obnos připsán již na svém bankovním kontu. Je dobré mít v patrnosti, že daň do výše 5 000 korun je splatná celá a daň nad 5 000 korun lze rozložit do dvou splátek. Daňové přiznání se nepodává, pokud je poplatník podal v některém z předchozích zdaňovacích období.
Struktura daně a její stanovení
Daň z nemovitostí je rozdělena dvě části a to na daň z pozemků a daň ze staveb. Stejně jako u jiných daní je i u této důležité vědět, z čeho konkrétně se daň platí a z čeho ne, kdo je vlastně poplatníkem a v jaké výši se musí daň zaplatit.
Pro stanovení výše daně nemovitostí platí výpočet daně z pozemků a ze staveb obecně platí, že částku získáte vynásobením sazby daně výměrou nemovitosti a koeficientem platným pro obec, kde se nemovitost nachází (tzv. místním koeficientem). Pokud vlastníte více nemovitosti tak daň z nemovitostí se kumuluje do jedné platby.
Jaké máme na výběr formy platby a co dělat v případě nedoručení složenky
Platba daně z nemovitostí může proběhnout formou složenky, kterou obdržíte na finanční úřadě, pomocí hotovosti na pokladně úřadu nebo tradičním bankovním převodem. U platby složenky je dobré provést platbu co nejdříve a neplatit na poslední chvíli pro případ že dojde ke zdržení.
Pokud z nějakého důvodu (např. změna bydliště) složenku neobdržíte, kontaktujte neprodleně vaší pobočku finančního úřadu. Celý stav lze prověřit i telefonicky, takže pro získání informací není nutno pobočku navštěvovat.
autor: Aleš Chromec