Jak založit stavební firmu (s.r.o.)
20.5.2019
Chcete nabízet své služby v oboru stavebnictví? Přinášíme vám praktické informace, jak založit s.r.o. v oboru stavebnictví.
Stavebnictví je z hlediska živnostenského zákona poměrně široký pojem, proto by si každý zakladatel firmy s.r.o. měl ještě před založením ujasnit činnosti, které bude nová společnost vykonávat. Pro většinu stavebních činností je nutno mít odpovědného zástupce, který splňuje dané kvalifikační předpoklady. Podrobné pojednání o jednotlivých řemeslech naleznete níže v pasáži č. 2.
Společnost s ručením omezeným je právnická osoba, která má typizovanou strukturu danou zákonem. K založení s.r.o. je nutno navštívit postupně notářskou kancelář, živnostenský úřad, banku, znovu notáře nebo obchodní rejstřík a nakonec finanční úřad. Může být nutné zapojit i další úřady a instituce. Jedná se např. o situaci nepeněžního vkladu do základního kapitálu, získání koncese, zahraničního jednatele, odpovědného zástupce se vzděláním získaném v zahraničí apod.
Založení stavební s.r.o. probíhá následujícím způsobem:
1. Uzavření společenské smlouvy s.r.o. (zakladatelské listiny v případě jediného společníka).
Společenská smlouva nakládané firmy je veřejná listina, která musí být sepsána formou notářského zápisu a musí obsahovat minimálně:
- Název společnosti
- Sídlo
- Předmět podnikání nebo činnosti
- Nacionále společníků
- Výše základního kapitálu
- Výše vkladu každého společníka
- Určení vkladové povinnosti zakladatelů a lhůtu pro její splnění
- Určení správce vkladu
- Počet jednatelů
- Způsob jednání jednatelů
Celý úkon zajišťuje notář, ke kterému je třeba se objednat a dodat podklady. Mimo výše uvedené je nutno podepsat některé další dokumenty, které potvrzují, že zúčastněné osoby splňují požadavky zákona na vykonávání funkce, mají k dispozici kapitál pro složení základního jmění, atd.
2. Získání živnostenského listu pro nové s.r.o.
Pracovních činností v oboru stavebnictví je celá řada, mají různou povahu a také různé požadavky na odbornou způsobilost. Podobně jako živnostník i společnost s ručením omezeným, musí mít pro všechny činnosti náležité oprávnění. Živnostenský zákon rozděluje stavební činnosti do 3 kategorií: volné, řemeslné a vázané.
U volné stavební živnosti není třeba nic dokládat, pouze se aktivuje. Jedná se víceméně o pomocné a přípravné práce.
U řemeslných stavebních živnosti je třeba jmenovat odpovědného zástupce. Tímto zástupcem může být podnikatel sám, nebo jakákoli jiná osoba splňující požadavky na odbornou způsobilost, tedy buď má vzdělání přímo v oboru, nebo v příbuzném oboru a praxi 1 rok nebo vzdělání v oboru nemá a disponuje praxí 6 let. Může a nemusí být zaměstnancem nové společnosti.
U vázané stavební živnosti musí mít odpovědný zástupce kromě vzdělání zároveň i praxi.
Jaké jsou druhy živností pro s.r.o.:
1) volné
- Přípravné a dokončovací stavební práce, specializované stavební činnosti
2) řemeslné
- Truhlářství, podlahářství
- Zednictví
- Vodoinslatérství, topenářství
- Izolatérství
- Malířství, lakýrnictví, natěračství
- Pokrývačství, tesařství
- Kamnářství
3) vázané
- Projektová činnost ve výstavbě
- Provádění staveb, jejich změn a odstraňování
Pro bližší informace konkrétní náplni jednotlivých živností se můžete podívat na tento odkaz: https://www.profi-kancelar.cz/jak-ziskat-zivnostensky-list/stavebnictvi-zivnost-podminky/
3. Složení základního kapitálu stavební společnosti s.r.o.
Způsob splacení vkladů stanovuje společenská smlouva stavební firmy, avšak nejběžnější způsob je složení vkladů na bankovní účet hotově nebo převodem. Výše splacených vkladů může být již 1,- Kč, přičemž zákon umožňuje splatit při založení s.r.o. pouze 30% upsaného základního kapitálu a zbytek doplatit na účet společnosti do 5 let od jejího vzniku. Vklad má v podstatě zejména reprezentativní funkci, doporučujeme, aby nebyl příliš nízký.
4. Podání návrhu na zápis do obchodního rejstříku
Nejčastěji je návrh na zápis stavební společnosti do obchodního rejstříku podáván přímo u notáře. Pokud jsou shromážděny všechny nezbytné dokumenty, sepíše se tzv. osvědčující dokument o doložení listin nezbytných pro zápis a žádost o přímý zápis notářem. Následně notář obvykle během několika dnů zajistí zápis do obchodního rejstříku. Návrh na zápis stavební firmy je možné podat i přímo obchodnímu soudu, ovšem v tom případě musíte zaplatit poplatek 2.700 Kč.
5. Registrace stavební společnosti u finančního úřadu
První povinností po založení s.r.o. je její registrace u místně příslušného finančního úřadu do 15 dnů po zápisu v obchodním rejstříku. Současně lze novou stavební společnost dle rozjezdu podnikání registrovat i k dalším daním (silniční, ze závislé činnosti atd.).
autor: Jan Brzorád
Jak založit stavební firmu (s.r.o.)
5 (100%)
3 vote[s]