Jak založit start-up
22.12.2022
Jak si založit startup?
Základem pro založení startupu je přijít s nápadem, který ještě nikdo jiný nerealizoval. Výhodou pro podnikatele je, pokud se jedná o oblast, které podnikatel rozumí, která ho baví a ve které už má nějaké zkušenosti.
Poté je nutné prozkoumat trh a zjistit, zda by o podnikatelův nápad byl zájem, či jestli už s podobným nápadem nepracuje někdo jiný. Je také dobré určit si cílovou skupinu, která by měla mít o nový produkt zájem. Pokud dojde podnikatel k závěru, že se jeho produkt uchytí, vytvoří si podnikatelský plán, díky kterému bude mít představu o nákladech a zisku.
Co se týče financování projektu podnikatelé ze začátku financují projekt většinou z vlastní kapsy. Náklady na spuštění prototypu nového produktu bývají nyní díky moderním technologiím výrazně nižší, než tomu bývalo v minulosti. I přesto je většinou nutné si najít investora, který je ochoten projekt finančně podpořit. Takový investor očekává, že mu zakladatel startupu bude schopen prezentovat nejen svůj projekt, ale i to, že o jeho řešení mají nějací zákazníci zájem. Kromě investorů lze podnikatelský plán předložit i v bankovních institucích.
Od začátku si také podnikatel musí střežit svůj nápad a v případě různých konzultací dbát na uzavření dohod o mlčenlivosti. Při jednání s investory je nutná opatrnost co se týče podmínek a kritérií, k nimž se podnikatel zavazuje v tzv. term sheetech. Ty určují co je potřeba splnit pro čerpání dalších peněz a jsou hlavním kritériem evaluace. Vhodný investor může být přidanou hodnotou, která nasměruje projekt k úspěchu. Obezřetnost je nutná i v rozdáváním podílů a zaměstnaneckých akcií.
Právní ošetření založení startupu je stejně důležité, jako aspekty ekonomické nebo personální. Je nutné se rozhodnout, jestli začít podnikat jako OSVČ nebo si založit společnost, nejčastěji společnost s ručením omezeným. Co je výhodnější? Jednoduchá odpověď zde není, vždy záleží na tom, v jaké oblasti chce podnikatel působit a jaká jsou s tím spojená rizika.
Po personální stránce při zakládání startupu je vhodné sestavit takový tým lidí, kteří přinesou do projektu unikátní znalosti nebo dovednosti. Je důležité najmout aktivní spolupracovníky, kteří jsou ochotni se učit a zkoušet nové věci.
Po dosažení úspěchu je důležité, stejně jako v jakémkoli podnikání, neusnout na vavřínech, ale stále přemýšlet o dalším rozvoji a budoucnosti startupu.