Jak založit s.r.o. pro IT služby
7.10.2019
Plánujete podnikat v oboru IT služby a řešíte, jak založit s.r.o. a které IT živnosti vybrat? Z hlediska zákona je rozdíl, pokud budete programovat, nabízet webhosting nebo opravovat hardware či poskytovat jiný IT servis. Náš článek vás do této problematiky uvede.
Hlavní činnosti v oboru informačních technologií jsou z hlediska živnostenského zákona rozděleny do 2 kategorií:
A) volné
Volné obory živností lze vykonávat bez dohledu odpovědného zástupce, stačí pouze požadovaný obor nahlásit živnostenskému úřadu. Obecně se jedná o činnosti, které nevyžadují vyšší odbornou způsobilost, příp. je kvalifikace dodavatelů ponechána na úsudku zákazníků.
Pokud budete svým klientům nabízet programování aplikací, programování webů, správu sítí, zpracování dat pomocí softwaru, databází, instalaci a správu operačních systémů, softwaru, informačních systémů zakázkové zpracování dat, webhosting, serverhosting a podobné služby, jedná se o následující volnou živnost:
č. 56. Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály
Zákon jeho obsah definuje takto:
“Poskytování užití (prodej a pronájem) a implementace software. Rozmnožování počítačových programů. Poradenství v oblasti hardware a software. Poradenství v oblasti komunikací a počítačových sítí. Zpracování dat pomocí programu, zejména kompletní zpracování dat, služby pro vstup údajů, řízení a vedení činnosti zařízení na zpracování dat, případně jiným způsobem. Činnosti související s provozem databank (sestavení databáze, sběr dat, uložení dat, příprava počítačového záznamu pro požadované informace, výběr dat z databáze, umožnění dostupnosti dat pro uživatele, třídění dat podle požadavků a podobně). Správa počítačových sítí, odvirování software a další činnosti vztažené k počítači. Webhosting a další související činnosti.”
Obsahem činnosti není prodej a opravy hardware. Zahrnuto je rovněž veškeré IT poradenství k výše uvedeným činnostem.
Stručně řečeno se jedná o všechny služby, při kterých není zasahováno do hardwaru počítače.
B) řemeslné
U řemeslných živností pro novou firmu je třeba jmenovat odpovědného zástupce, kterým může být zakladatel s.r.o. sám, nebo jakákoli jiná osoba splňující požadavky na odbornou způsobilost.
Pokud chcete založit s.r.o., která bude nabízet servis počítačů a IT komponent (nejen jejich prodej), jedná se již o řemeslnou živnost:
Výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických a telekomunikačních zařízení
Tento obor je zaměřen na práci s elektrickými přístroji a zařízeními o střídavém napětí vyšším než 50V nebo stejnosměrném napětí vyšším než 75V včetně jejich montáže, údržby, servisu a revizí.
Typicky se tedy jedná o servis hardwaru a IT techniky obsahující napájecí zdroj na 230V.
Pro bližší informace o konkrétní náplni této živnosti se můžete podívat na následující odkaz:
https://www.profi-kancelar.cz/zalozeni-sro-zivnosti/zalozeni-s-r-o-pro-elektro-cinnost-remeslna/#vyroba-instalace-opravy-elektrickych-stroju-a-pristroju-elektronickych-a-telekomunikacnich-zarizeni
Požadavky na odpovědného zástupce nově zakládané firmy s.r.o. lze doložit následujícími 3 způsoby:
A) dokladem o vzdělání v oboru
Za vzdělání v tomto IT – elektro oboru se považuje úspěšně dokončený studijní obor nebo rekvalifikační kurz. Jedná se o následující obory:
- elektrikář – silnoproud
- elektrikář – slaboproud
- elektromechanik
- elektromontér rozvodných zařízení
- elektrotechnická výroba / elektrotechnické práce
- mechanik elektronických systémů / zařízení
- mechanik elektronik
- mechanik silnoproudých zařízení / měřících, zabezpečovacích a sdělovacích systémů / telekomunikací
- provozní elektromontér
- slaboproudá elektrotechnika
- spojový mechanik
- strojírenství a elektrotechnika
- technologie elektroniky
B) dokladem o vzdělání v příbuzném oboru
Zde se jedná o následující studijní obory:
- autoelektrikář
- elektronické počítačové systémy
- letecký mechanik
- zařízení sdělovací techniky
V případě vzdělání zástupce založené s.r.o. v příbuzném oboru je třeba doložit praxi v délce 1 roku (při plném pracovním úvazku) vykonávanou u firmy, která sama vlastní živnostenský list na uvedený obor činnosti.
C) praxí v délce 6 let
Pokud odpovědný zástupce nemá vzdělání v oboru ani v příbuzném oboru, lze jej nahradit vykonávanou praxí v délce 6 let (při plném pracovním úvazku) vykonávanou u firmy, která sama vlastní živnostenský list požadovaného oboru činnosti.
Složení základního kapitálu zakládané s.r.o.
Způsob splacení vkladů stanovuje společenská smlouva, avšak mezi nejběžnější způsoby patří složení vkladů na bankovní účet. Výše splacených vkladů může být již 1,- Kč, přičemž zákon umožňuje splatil při založení s.r.o. pouze 30% upsaného základního kapitálu a zbytek doplatit na účet společnosti do 5 let od jejího vzniku. Vklad má v podstatě zejména reprezentativní funkci, doporučujeme tak, aby působil seriózně a nebyl příliš nízký.
Podání návrhu na zápis nové firmy do rejstříku
Návrh na zápis společnosti s ručením omezeným do obchodního rejstříku se podává přímo na rejstříkovém soudu nebo u notáře. Pokud jsou shromážděny všechny nezbytné dokumenty, sepíše se tzv. osvědčující dokument o doložení listin nezbytných pro zápis nové s.r.o. a žádost o přímý zápis notářem. Následně notář obvykle během několika dnů zajistí zápis založené s.r.o. do veřejného rejstříku. V této chvíli získává nově založené firma vlastní identifikační číslo, tedy IČ.
Registrace založené s.r.o. u finančního úřadu
První povinností po založení s.r.o. je její registrace u místně příslušného finančního úřadu, a to do 15 dnů od zápisu v obchodním rejstříku. Současně lze společnost registrovat i k dalším ohlašovacím daním (silniční, ze závislé činnosti atd.).
autor: Jan Brzorád
Jak založit s.r.o. pro IT služby
1 (20%)
1 vote[s]