Jak založit s.r.o. pro autodopravu
10.4.2019
Chcete-li založit s.r.o. a podnikat v oboru autodopravy, náš článek vás do celé problematiky zasvětí.
Společnost s ručením omezeným je právnická osoba založená podpisem zakladatelského dokumentu u notáře, která má zákonem danou strukturu. V rámci procesu založení s.r.o. je dále nutno navštívit živnostenský úřad, banku, opět notáře a nakonec finanční úřad. V případě koncese na autodopravu vstupuje do jednání také odbor dopravy místního úřadu.
Pro založení s.r.o. je nutno vykonat následujících úkony:
1. Uzavřít společenskou smlouvu (v případě jediného společníka tzv. zakladatelskou listinu).
Společenská smlouva jako veřejná listina musí být sepsána formou notářského zápisu a musí obsahovat minimálně:
- Název společnosti
- Sídlo
- Předmět podnikání nebo činnosti
- Nacionále společníků
- Výše základního kapitálu
- Výše vkladu každého společníka
- Určení vkladové povinnosti zakladatelů a lhůtu pro její splnění
- Určení správce vkladu
- Počet jednatelů
- Způsob jednání jednatelů
Mimo výše uvedené je při procesu založení s.r.o. pro autodopravu nutno podepsat některé další dokumenty, které potvrzují, že zúčastněné osoby splňují požadavky zákona na vykonávání funkce, mají k dispozici kapitál pro složení základního jmění, atd. V případě zastupování zmocněnci jsou nutné plné moci. Dokumenty musí obsahovat požadované prvky a odkazy, aby byly právně platné, přičemž některé je nutno podepsat ověřeně.
2. Získat živnostenský list a koncesi pro autodopravu
V rámci založení s.r.o. bývá standardem aktivovat volné živnosti. Zakladatel si vybere některé z 80 oborů, které se pouze aktivují, není třeba nic dokládat. Je na uvážení zakladatele, které obory si vybere, může být jeden nebo všech osmdesát.
Žádost o koncesi na autodopravu je podávána na živnostenském úřadu, ovšem do procesu vstupuje také odbor dopravy krajského úřadu dle sídla podnikatele.
Živnostenský zákon rozděluje silniční motorovou dopravu na 4 druhy:
- Nákladní provozovaná vozidly nebo jízdními soupravami o největší povolené hmotnosti nepřesahující 3,5 tuny, jsou-li určeny k přepravě zvířat nebo věcí – tzv. malá nákladní doprava,
- Osobní provozovaná vozidly určenými pro přepravu nejvýše 9 osob včetně řidiče – tzv. malá osobní doprava,
- Nákladní provozovaná vozidly nebo jízdními soupravami o největší povolené hmotnosti přesahující 3,5 tuny, jsou-li určeny k přepravě zvířat nebo věcí – tzv. velká nákladní doprava,
- Osobní provozovaná vozidly určenými pro přepravu více než 9 osob včetně řidiče – tzv. velká osobní doprava,
Ač se rozdíly nemusí zdát velké, proces získání koncese u malé a velké dopravy se významně liší. Níže popisujeme jednotlivé varianty.
- Nákladní provozovaná vozidly nebo jízdními soupravami o největší povolené hmotnosti nepřesahující 3,5 tuny, jsou-li určeny k přepravě zvířat nebo věcí. – Jedná se o dopravu nákladu automobilem do velikosti malého nákladního. K získání koncese není třeba nic dokládat, živnostenský úřad jí postoupí odboru dopravy, který do 30 dnů automaticky vydá koncesi.
- Osobní provozovaná vozidly určenými pro přepravu nejvýše 9 osob včetně řidiče. – Zde se jedná typicky např. o provozování taxislužby. Proces je totožný jako u výše uvedené malé nákladní dopravy.
- Nákladní provozovaná vozidly nebo jízdními soupravami o největší povolené hmotnosti přesahující 3,5 tuny, jsou-li určeny k přepravě zvířat nebo věcí. – Zde se jedná o kamionovou dopravu a k získání koncese je třeba splnit několik podmínek. Žadatel o koncesi pro provozování silniční motorové dopravy prostřednictvím velkých vozidel musí splňovat následující podmínky zákona o silniční dopravě, kterými jsou:
- usazení
- finanční způsobilost
- odborná způsobilost
- dobrá pověst
a) usazení
Podnikatel musí mít sídlo či provozovnu s prostorami. Na živnostenském úřadu je třeba předložit dokument opravňující jejich užívání.
Dále je nutno mít k dispozici jedno nebo více nákladních vozidel. Mohou být vlastní nebo pronajaté či provozované dle leasingové smlouvy. Na živnostenském úřadu se předkládají doklady umožňující užívání vozidel a technické průkazy.
b) finanční způsobilost
Další podmínkou je doložení tzv. finanční způsobilosti podle zákona o silniční dopravě. Finanční způsobilost se prokazuje nejčastěji bankovní zárukou nebo pojištěním. Její výše je 9000 EUR, je-li používáno jedno vozidlo, a 5 000 EUR na každé další užívané vozidlo, přičemž každoročně je vyhlašován platný přepočet na Kč dle aktuálního kurzu.
c) odborná způsobilost
Podnikatel je povinen velkou nákladní dopravu provozovat prostřednictvím odpovědného zástupce. Odpovědný zástupce je osoba, která má tzv. skutečnou vazbu k podniku. Může to být přímo podnikatel nebo jeho zaměstnanec, u kterého se skutečná vazba dokládá pracovní smlouvou.
Odborná způsobilost se prokazuje osvědčením o odborné způsobilosti pro provozování silniční dopravy, které vydá dopravní úřad na základě úspěšně složené zkoušky.
d) dobrá pověst
Podmínku dobré pověsti musí splňovat podnikatel i odpovědný zástupce. Dobrou pověst má osoba, která je bezúhonná podle živnostenského zákona, tedy nebyla trestána za činnost související s podnikáním nebo předmětem činnosti firmy.
4. Osobní provozovaná vozidly určenými pro přepravu více než 9 osob včetně řidiče – tzv. velká osobní doprava,
Velká osobní doprava je nejčastěji provozována autobusy. Podmínky získání koncese jsou totožné jako u velké nákladní dopravy, liší se pouze druhem zkoušek, které absolvuje odpovědný zástupce.
3. Složení základního kapitálu společnosti
Způsob splacení vkladů při založení firmy stanovuje společenská smlouva, avšak mezi nejběžnější způsoby patří složení vkladů na bankovní účet. Tento úkon je svěřen do rukou tzv. správce vkladu, který je jmenovitě uveden v zakladatelském dokumentu firmy. Splacením vkladu jeho funkce zaniká.
4. Podání návrhu na zápis do obchodního rejstříku.
Pokud jsou shromážděny všechny nezbytné dokumenty, lze podat žádost o zápis firmy do obchodního rejstříku.
5. Registrace společnosti u finančního úřadu
Po úspěšném vzniku a založení s.r.o. pro autodopravu je nutná její registrace u místně příslušného finančního úřadu k dani z příjmu právnických osob, a to do 15 dnů od zápisu v obchodním rejstříku.
autor: Jan Brzorád
Jak založit s.r.o. pro autodopravu
5 (100%)
1 vote[s]