Jak vyplnit Přehled OSVČ pro zdravotní pojišťovnu?
29.9.2014
Po podání daňového přiznání je podnikatel povinen podat také přehledy o příjmech a výdajích pro Českou správu sociálního zabezpečení a pro zdravotní pojišťovnu, u které je pojištěn. Jak přehled pro zdravotní pojišťovnu vyplnit si ukážeme v tomto článku.
Přehled je nutné podat nejpozději do jednoho měsíce od podání daňového přiznání. Podnikatelé, kteří si daňové přiznání zpracovávají sami, tak mohou podat přehled nejpozději 2. května. Ti, co využívají služeb daňového poradce, mohou podat přehled nejpozději 1. srpna. Pokud podnikateli nevznikne povinnost podávat daňové přiznání např. z důvodu, že jeho příjmy nepřekročily 15.000,- Kč, je povinen podat přehled OSVČ nejpozději do 8. dubna. Pojistné je povinen uhradit vždy do 8 dnů od podání přehledu.
Každá zdravotní pojišťovna má vlastní tiskopis přehledu. Tiskopisy se liší pouze grafickou úpravou, vyplňované údaje jsou totožné. Přesto je nutné vyplnit tiskopis své pojišťovny. V záhlaví tiskopisu podnikatel uvede své kontaktní údaje, tedy jméno, příjmení, adresu a rodné číslo. Na řádku 1 pak uvede své příjmy, které by se měly shodovat s příjmy uvedenými v daňovém přiznání, na řádku 2 výdaje. Na řádcích 4, 5 a 6 uvede, kolik měsíců v roce vykonával samostatnou výdělečnou činnost a kolik měsíců byl u dané zdravotní pojišťovny pojištěn. V případě, že podnikatel v průběh roku změnil pojišťovnu, podává každé z nich přehled OSVČ. Na řádek se 9 se uvede vypočtený minimální vyměřovací základ, což je polovina průměrné mzdy vynásobená počtem měsíců podnikání. Na řádek 12 se pak uvede základ daně. Vyměřovacím základem je polovina základu daně. Z toho vypočtený měsíční vyměřovací základ se uvede se na řádku 14. Pokud je vypočtený měsíční vyměřovací základ nižší, než minimální vyměřovací základ, uvede se zde minimální vyměřovací základ. Na řádek 16 se uvede pojistné, které je podnikatel povinen zaplatit, tj. 13,5 % z vyměřovacího základu. Co podnikatel nezaplatil na zálohách, musí doplatit do 8 dnů od podání přehledu. Součet zaplacených záloh se uvádí na řádek 41, nedoplatek na řádek 43. Na řádek 51 se pak uvede nová výše záloh. Pokud je podnikání vedlejší výdělečnou činností a pojistné za něj odvádí zaměstnavatel, nemusí podnikatel zálohy platit a uvede zde 0,- Kč.
Přehled o příjmech a výdajích je možné vyplnit na papírovém tiskopisu nebo na interaktivním formuláři. V interaktivním formuláři již není zapotřebí dopočítávat jednotlivé částky. Postačí vyplnit základní údaje, zbytek formulář dopočítá sám.
Tip pro Vás:
Společnost Profi-kancelář s.r.o., která funguje již od roku 2006 a má již stovky spokojených zákazníků vám jako začínajícímu podnikateli pomůže s rozjezdem vašeho podnikání a základní agendou. Více například o virtuální kanceláři, vedení účetnictví nebo o založení s.r.o. zde.
autor: Josef Blažek