Jak správně vybrat právní formu e-shopu?
19.2.2021
Chcete začít podnikat online a řešíte, jakou právní formu k tomu ve vašem případě zvolit? Variant máme několik a každému může vyhovovat jiná. Možnostmi vás provedou specialisté na tvorbu a pronájem e-shopu z UPgates.
Jaké jsou základní právní formy?
- Fyzická osoba
- Právnická osoba
Každá z nich umožňuje vícero způsobů jak a za jakých podmínek podnikat. Níže si probereme ty, které pro vás budou nejvhodnější pro případ internetového obchodu a jeho provozování.
Online podnikání na živnostenský list
Je to pro vás snad nejjednodušší způsob, jak rozjet svůj online byznys. Bude vás stát nějaký čas na úřadě a poplatek 1 000 Kč. Zřídit si pro potřeby internetového prodeje můžete volnou živnost s oprávněním pro Velkoobchod a maloobchod.
Důležité je v tomto případě to, zda u vás půjde o samostatně výdělečnou činnost hlavní nebo vedlejší. Pokud bude příjem z online prodeje váš hlavní příjem, stanete se automaticky plátcem záloh sociálního a zdravotního pojištění. Živnost jako vedlejší činnost bývá nejčastěji v případech, kdy je osoba zároveň zaměstnaná, pobírá starobní nebo invalidní důchod, případně je nezaopatřené dítě, tedy student soustavně se připravující na výkon povolání.
Zejména pro začínajícího online podnikatele je živnostenské oprávnění nejvhodnější variantou. Žádné velké náklady a rychlé vyřízení. Nevýhodou je ale to, že musíte ručit celým svým majetkem.
Společnost s ručením omezeným (s.r.o.)
Jakmile se vám internetový obchod rozjede více, je vhodné začít uvažovat o založení společnosti s ručením omezeným. Podstatnou výhodou oproti podnikání na živnostenský list je zde to, že ručíte pouze do výše majetku vaší společnosti.
Založit s.r.o. není dnes nic složitého. Vstupní vklad může být klidně 1 Kč. Zajistit musíte živnostenská oprávnění pro všechna odvětví, ve kterých bude společnost operovat. Výpis z trestních rejstříků všech jednatelů vznikající společnosti. Toto vše dodáte notáři, ten s vámi vypracuje smlouvu. Odešle ji na obchodní soud, který po přijetí základního kapitálu zapíše vaši novou společnost do obchodního rejstříku.
Cenově vás zajištění tohoto všeho vyjde cca na 10 000 Kč. Pokud si necháte vše vyřídit a zajistit advokátní kanceláří, budou náklady ve výši desítek tisíc.
Existují další právní formy? A zabývat se jimi?
Krom těchto dvou základních právních forem existují také další. Například akciová společnost, komanditní společnost a další. Pro založení e-shopu ale nejsou úplně vhodné. Vybrat byste si měli spíše z těch, které popisujeme výše.
Nejlepší možná varianta je proto v začátcích podnikat jako FO s živnostenským listem a až dle toho, jak úspěšný váš online byznys bude, se případně přesunout ke společnosti s ručením omezeným. Pokud však již na začátku víte, že nechce ručit svým vlastním majetkem, je potřeba zvážit založení s.r.o. ihned.