Jak se kontroluje elektronická evidence tržeb?
29.6.2020
Do systému EET – elektronické evidence tržeb – se brzy zapojí i podnikatelé v některém z oborů spadajících do jeho 3. a 4. vlny. Bude tím dokončena tvorba systému, jehož cílem je znemožnit obcházení daňových předpisů záměrným opomíjením zahrnovat všechny tržby do daňového přiznání. Podstatou systému je elektronické odesílání údajů o provedené transakci správci daně. Na účtence, kterou obchodník následně zákazníkovi vystaví, jsou uvedeny údaje o vlastní transakci i zmíněné komunikaci obchodníka a správce daně. Systém EET má sám o sobě kontrolní funkci, i jeho naplňování ale podléhá kontrole. Pokud jste již absolvovali založení živnosti nebo firmy a podnikáte již dlouhou dobu v oblastech spadajících do těchto svou vln, tak čtěte pozorně.
Vlastní kontrola EET
Pro podnikatele není od věci zkontrolovat si čas od času to, zda všechny tržby eviduje správně. Pro kontrolu si stačí vytisknout účtenku a ověřit si ji na Daňovém portálu. Právě tam stačí vyplnit všechna požadovaná pole a kliknout na „Ověřit“, podnikatel tak rychle zjistí, zda je účtenka v pořádku zaregistrovaná. Pokud tomu tak není, problém může být např. ve špatně opsaném unikátním kódu FIK (fiskální identifikační kód), případně v nesprávném nastavení pokladny. V případě, že tržbu eviduje obchodník v tzv. zjednodušeném režimu, je samozřejmě možné účtenku zkontrolovat až ve chvíli, kdy bude odeslána do EET.
Zkontrolovat zaevidování účtenky má smysl např. v případě výpadku internetu, kdy je možné vydat účtenku bez unikátního kódu a údaje o transakci zašle obchodník po obnovení spojení (nejpozději do 48 hodin od uskutečnění transakce) nebo při využívání zjednodušeného režimu EET, ve kterém podnikatel zasílá údaje o tržbě správci daně datovou zprávou do 5 dnů od jejího uskutečnění.
Kontroly EET
Kontrolu dodržování zákona o evidenci tržeb provádí Finanční správa společně s Celní správou. Konkrétní podoba kontroly není definována, vždy se řídí situací a typem provozovny. Kontrolor obecně provede kontrolní nákup a ověří si, že je mu vystavena účtenka. Poté následuje kontrola správnosti všech údajů vytištěných na účtence, mezi které patří označení provozovny, kde byla transakce realizována, identifikátor pokladního zařízení, pořadové číslo účtenky, datum a čas přijetí tržby, její sumu, některé další bezpečnostní kódy a potom také zmíněný FIK kód. Kontrolováno je i to, zda byla data odeslána správci daně.
Kontroloři přitom nemohou při kontrole pořizovat žádné tajné audiovizuální záznamy. Většinou také platí, že kontrolor po odstoupí od smlouvy. Pokud to není možné (např. v restauracích), pak jde nákup samozřejmě na náklady daných státních kontrolních institucí.
Tip na článek k přečtení: Jaké jsou pokuty a postihy za nepodání daňového přiznání?
Co v případě pochybení?
Za nedodržení pravidel a povinností samozřejmě obchodníkovi hrozí i pokuty a sankce. Přestupky v oblasti EET jsou uvedeny v § 28 a 29 Zákona o evidenci tržeb. Jedná se hlavně o přestupek úmyslného ztížení nebo maření evidence tržeb. Podle toho, jak vážné pochybení je, může být podnikateli udělena pokuta v řádu tisíců, ovšem maximální výše šplhá až do půl milionu korun. Mezi ta méně závažná pochybení patří opomenutí vystavit tzv. „informační oznámení“, odeslání chybně vyplněné účtenky do systému apod. Nevystavení účtenky či neodeslání datové zprávy jsou naopak nejzávažnějšími prohřešky a mohou podnikatele stát i zmíněný půlmilion a další problémy. Při opakovaném porušení pravidel může dojít dokonce i k okamžitému uzavření provozovny.
Naštěstí platí, že v případě, kdy obchodník prokáže maximální snahu, aby porušení zákona zabránil a chyba nevznikla jeho vědomým či umyslným pochybením, pokutě se může vyhnout.
autor: Redakce