Jak se daní prodej firmy
3.11.2014
Prodejem firmy, resp. podle nové terminologie prodejem obchodního závodu, se zabývá § 2175 – 2183 občanského zákoníku. Daňové dopady pro prodávajícího řeší ustanovení § 23 odst. 1, 2 a 10 zákona o daních z příjmů, problematiku správného zaúčtování pak Český účetní standard č. 011 – operace s podnikem.
Zaúčtování prodeje firmy
Hlavním předpokladem úspěšného prodeje firmy je správné načasování. Nejvýhodnější je prodat firmu, dokud roste. Prodat firmu, které se právě přestává dařit, je sice možné, otázkou ale je, za kolik. Pro úspěšný prodej firmy je zapotřebí ji správně ocenit. Při oceňování se vychází z účetní hodnoty, velký význam bude mít hodnota stanovená znalcem a při licitaci o konečné prodejní ceně bude hrát nemalou roli goodwill.
Prodeji společnosti předchází řada účetních operací: zrušení rezerv, opravných položek, goodwillu a oceňovacího rozdílu k nabytému majetku, vypořádání časového rozlišení a opravných položek, vyřazení majetku a dluhů (závazků) a nakonec zaúčtování samotného prodeje. Prodávaný majetek se vyúčtuje na příslušný účet ostatních mimořádných nákladů v účetních cenách, převáděné závazky sníží tento účet mimořádných nákladů. Tržba z prodeje se vyúčtuje na příslušný účet ostatních mimořádných výnosů.
Zdanění prodeje firmy
U prodávajícího podléhá dani z příjmů hospodářský výsledek za zdaňovací období, ve kterém k prodeji firmy došlo. Vlastní prodej firmy se finančnímu úřadu nijak neoznamuje. Transformaci účetního výsledku na základ daně z příjmů určují ustanovení § 23 odst. 1, 2 a 10 a § 24 odst. 8 zákona o daních z příjmů.
Výsledek hospodaření se tak upraví o příjmy, které nejsou předmětem daně a příjmy osvobozené od daně a dále o výdaje, jež nebyly vynaloženy k dosažení, zajištění a udržení příjmů. Při prodeji odpisovaného majetku může prodávající (pokud byl vlastníkem tohoto majetku k prvnímu dni zdaňovacího období) uplatnit polovinu tohoto daňového odpisu.
Podle ustanovení v § 24 zákona o daních z příjmů je nutné zohlednit některé daňové zůstatkové ceny. Daňová zůstatková cena je omezena souvisejícími příjmy podle § 24 odst. 8. Při prodeji podniku pak nebudou uplatněna ustanovení omezující daňovou uznatelnost pohledávek podle § 24 odst. 2 písm. s, hmotného majetku vyloučeného z odpisování, hmotného majetku využívaného k dosahování osvobozených příjmů, nehmotného majetku, jehož účetní odpisy nejsou daňovým výdajem, podílu na obchodní korporaci a také směnky, o nichž je účtováno jako o cenném papíru podle § 24 odst. 2 písm. ze. Z hlediska DPH není prodej obchodního závodu zdanitelným plněním, daň z přidané hodnoty se z něj tedy neodvádí.
Tip pro Vás:
Společnost Profi-kancelář s.r.o., která funguje již od roku 2006 a má již stovky spokojených zákazníků vám jako začínajícímu podnikateli pomůže s rozjezdem vašeho podnikání a základní agendou. Více například o virtuální kanceláři, vedení účetnictví nebo o založení s.r.o. zde.
autor: Josef Blažek