Jak přerušit a obnovit živnost
20.4.2020
Důvodů, nutících podnikatele přemýšlet o tom, jak pozastavit živnost, může být celá řada. Nemusí jít pouze o neúspěch v podnikání. Někdy je prostě potřeba na čas vypnout a dát si pauzu. Přerušení živnosti se vyplatí také těm, kteří pracují v sezóně a mimo sezónu se chtějí vyhnout povinným platbám na zdravotní a sociální pojištění.
Abyste se odvodům na sociální a zdravotní pojištění vyhnuli, musí být živnost oficiálně pozastavena. Živnostenský úřad sice informovat nemusíme, ale můžeme tam provést všechna oznámení prostřednictvím změnového listu. A to na kterémkoliv živnostenském úřadě, viz živnostenské úřady. Pozastavení živnosti totiž musíte nahlásit okresní správě sociálního zabezpečení a samozřejmě také vaši zdravotní pojišťovně. Přerušení živnosti oznámíme do osmi dnů správě sociálního zabezpečení a svojí zdravotní pojišťovně, do patnácti dnů finančnímu úřadu.
Můžete navštívit centrální registrační místo a obnovení nahlásit hezky na jednom místě. Nebo vyplníte změnové formuláře a odešlete je na zdravotní pojišťovnu, okresní správu sociálního zabezpečení a finanční úřad. Využít můžete také poštu či datovou schránku.
Hned jak živnostník svou živnost přeruší a nevykonává jinou výdělečnou činnost, není povinen dál platit zálohy na sociální pojištění. U zdravotního pojištění je však povinen minimální zálohy platit jako osoba bez zdanitelných příjmů. Pokud za něj tedy nehradí zálohy na zdravotní pojištění stát.
Živnost však nejde přerušit na dobu neurčitou. Jestliže tedy vůbec nemáte ponětí, za jak dlouho, nebo zda ji ještě vůbec kdy obnovíte, můžete uvést klidně datum 31. 12. 2050. Uvedení tohoto data je možné, a navíc i praktické. Jinak se vám totiž může přihodit, že se vám po čase živnost sama obnoví a vy o tom nebudete vědět.
Obnovení přerušené živnosti
Přerušení živnosti je vhodným řešením také pro ty, kdo nechtějí s podnikáním skončit na dobro. Dá se doporučit hlavně těm podnikatelům, kteří se chtějí výhledově k podnikání vrátit – obnovení živnosti je totiž procesně snazší, než nové založení. Vyplatí se to i finančně. Obnovení živnosti je zdarma, za ohlášení zaplatíte 1000 Kč.
V okamžiku, kdy se rozhodnete věnovat se opět své živnostenské činnosti, musíte provést obnovu přerušené živnosti. To se provádí naprosto shodným způsobem, jako při jejím přerušení. Jednou z variant je tedy návštěva živnostenského úřadu, kde vyplníte změnový list a vše bude provedeno automaticky za vás. Alternativou je osobní návštěva zdravotní pojišťovny a okresní správy sociálního zabezpečení.
Pokud živnost zrušíte, stále budete ve veřejné části živnostenského rejstříku dohledatelní. K výmazu údajů z veřejné části dojde až po čtyřech letech od zrušení živnosti. I potom však informace o vaší osobě budou dostupné, ale jen na vyžádání a subjektům, které k nahlížení do těchto údajů budou mít patřičné oprávnění.
Jak přerušit a obnovit živnost
4 (80%)
4 vote[s]