Jak na zápis do obchodního rejstříku
12.5.2014
Pokud začínáte podnikat a chcete si založit vlastní společnost, musíte počítat s tím, že vás čeká mnoho papírování, především při zápisu do obchodního rejstříku. Dnešní článek bude věnován tomu jak postupovat při této povinnosti všech firem a družstev. OSVČ se povinně do rejstříku zapisovat nemusí.
Povinné dokumenty
Jako první, musíme vyplnit formulář, ten se skládá ze dvou částí. První část procesní část je společná pro všechny typy subjektů. Druhou část už si musíte zvolit dle formy podnikání. Zde budete vyplňovat konkrétní údaje o společnosti. K vyplněnému formuláři je v různých případech nutno přiložit:
- Doklad o založení společnosti
- Výpis z živnostenského rejstříku
- Doklad o splacení vkladu
- Doklad o sídle společnosti
- Čestná prohlášení zakladatelů
- Doklady o členech dozorčí rady
- Doklady, které se vkládají do sbírky listin
- Souhlas společníků s vložením společnosti do rejstříku
- Souhlas manželů/manželek pro společné použití majetků pro účely podnikání (pokud je třeba)
Návrh a podání
Pokud jsme zvládli dát dohromady všechny potřebné dokumenty, musíme podat návrh k zápisu k rejstříkovému soudu. To je možné udělat na jednom z krajských soudů, které pod sebou seskupují několik oblastí. Podle této oblasti si musíte zvolit příslušný městský soud. Jednatele podávají návrh svým jménem, ne jménem společnosti.
Pokud máte elektronický podpis, můžete návrh podat i elektronickou cestou pomocí elektronické podatelny Ministerstva spravedlnosti. Zápis do obchodního rejstříku stojí 6 tisíc korun, platí to pro všechny subjekty kromě akciové společnosti, která platí 12 tisíc korun.
Konečné rozhodnutí
Od data návrhu k zápisu má soud 5 dnů na to, aby rozhodl o výsledku požadavku. Pokud soud zjistí chyby, budete vyzvání k nápravě. Pokud chcete, aby společnost začala fungovat až od určitého data, musíme přiložit návrh s přesným datem. Po rozhodnutí musí obeznámit soud všechny účastníky a ti mají 15 dnů na případné námitky k rozhodnutí. Po 15 dnů začíná usnesení oficiálně platit.
Zde vám přinášíme jednotlivé formuláře, které budete potřebovat při zápisu do obchodního rejstříku:
Tip pro Vás:
Společnost Profi-kancelář s.r.o., která funguje již od roku 2006 a má již stovky spokojených zákazníků vám jako začínajícímu podnikateli pomůže s rozjezdem vašeho podnikání a základní agendou. Více například o virtuální kanceláři, vedení účetnictví nebo o založení s.r.o. zde.
autor: Aleš Chromec