Důležitost kreditní karty při cestování do zahraničí
3.12.2018
Při cestování do zahraničí se nevyhneme platbám za ubytování, dopravu či stravování. Zatímco většina obchodníků přijímá hotovostní platby zpravidla pouze v místní měně, kartu lze využít prakticky ve všech destinacích, bez ohledu na to, v jaké měně je vedena.
Pro placení na zahraničních cestách je vhodné držet část prostředků v hotovosti a další prostředky mít k dispozici prostřednictvím platebních nebo kreditních karet. Platební a kreditní karty přijímají obchodníci po celém světě. Řada obchodníků v západních zemích přijímá pouze kreditní karty a platební karty neakceptuje. Někdo se navíc může cítit bezpečněji, když platí kreditní kartou v zahraničí, protože to nemá přímý dopad na jeho účet. Je to karta kreditní, kde platíme penězi banky.
Vzniká nám tedy dluh vůči bance a ten teprve následně zaplatíme převodem z běžného účtu. Kreditní karta představuje úvěrový limit, do kterého lze čerpat peníze, které pak postupně splácíme. Když vytáhneme v obchodě kreditní kartu, tak si na nákup vlastně půjčujeme. Kreditní karta nám dává určitý prostor navíc. Na jedné straně nám dá flexibilitu při půjčení peněz a prostor při splácení, které může trvat 40 až 70 dnů. Když bance v této smluvené době peníze vrátíme, neplatíme vůbec žádný úrok. Při opožděné platbě však banka požaduje relativně vysoký úrok. Při používání kreditní karty je nutné používat zdravý rozum a nepůjčovat si více, než jsme schopni splatit.
Používání kreditní karty v zahraničí
Prostřednictvím kreditních karet lze v zahraničí, stejně jako doma, vybírat z bankomatů a provádět platby v obchodech. Výběry z bankomatů v zahraničí bývají v závislosti na zvoleném tarifu zpoplatněny. Naproti tomu za platby kartou se klientovi poplatky neúčtují. Vždy je ale nutné platit v lokální měně, kterou používá obchodník. Některé platební terminály rozpoznají, že karta je vedena v jiné, než domácí měně. Obchodník tak často nabídne možnost platit ve valutách. Za takovéto platby si banky mohou účtovat poplatky a přepočítací kurz bývá méně výhodný.
Při platbách v zahraničí se může stát, že se platba neověřuje, resp. neprovádí se okamžitá blokace při ověření dostatečného zůstatku. K platbě tak dojde přímo se zpožděním několika dnů. Někdy ani nezadáme pin a nepodepíšeme potvrzení. V některých destinacích se lze dosud setkat s tzv. offline platbami pomocí imprinterů. K těmto platbám je nutná embosovaná karta s vyraženými údaji. Embosovanou kartu lze použít také jako garanci při rezervaci hotelů nebo v autopůjčovnách.
autor: Josef Blažek (Inzerce)
Důležitost kreditní karty při cestování do zahraničí
2.9 (57.14%)
7 vote[s]