Dokončili jste studium. Musíte platit sociální a zdravotní pojištění?
1.4.2019
Po ukončení středoškolského či vysokoškolského studia absolventy čeká kolečko po úřadech. Pokud nenastoupí do zaměstnání, zpravidla je čeká návštěva úřadu práce, odkud jsou vysláni na pobočku zdravotní pojišťovny a okresní správu sociálního zabezpečení.
Sociální pojištění
Rozhodujícím okamžikem pro odvod pojistného na sociální zabezpečení je zahájení výdělečné činnosti, která založí účast na pojištění. Výdělečnou činností se rozumí zaměstnání nebo podnikání. Pokud absolvent začne podnikat, odvádí za sebe sociální pojištění místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. V případě zaměstnání za něj pojistné odvádí zaměstnavatel. Výjimkou je zaměstnání na základě dohody o provedení práce s výdělkem do 10.000,00 Kč za měsíc, popřípadě dohody o pracovní činnosti s měsíčním výdělkem do 3.000,00 Kč. V těchto případech není pojistné odváděno. V případě, že absolvent práci nesežene a je zaregistrován jako uchazeč o zaměstnání na úřadě práce, není povinen platit sociální pojištění. Doba, po kterou je na úřadě práce registrován, se považuje za náhradní dobu pro potřeby důchodového pojištění.
Zdravotní pojištění
U zdravotního pojištění je situace odlišná. U absolventů vysoké školy platí, že zdravotní pojištění za ně platí stát ještě měsíc následující po završení vysokoškolského studia. Dnem ukončení studia je přitom den, kdy byla vykonána předepsaná závěrečná státní zkouška, případně její poslední část. Za absolventy středoškolského studia, kteří neplánují pokračovat na vysoké či vyšší odborné škole, platí stát zdravotní pojištění ještě po dobu prázdnin, tedy do 31. srpna. V případě, že absolvent začne podnikat nebo je zaměstnán, je situace podobná, jako v případě sociálního pojištění. V případě registrace na úřadě práce se plátcem pojistného stává sám. Pokud by však absolvent nenastoupil do zaměstnání, nezačal podnikat nebo nebyl registrován na úřadě práce, byl by považován za osobu bez zdanitelných příjmů a vznikla by mu povinnost odvádět zdravotní pojištění.
autor: Josef Blažek