Co o sobě musí a co by měla uvést firma na svém webu?
9.6.2021
Společnost bez webové prezentace dnes prakticky ani neexistuje. Webové stránky představují to samé, co dříve např. vizitky a podnikatelé využívají s nadšením této možnosti, jak o sobě dát vědět. Internetové stránky spadají optikou zákona do podobné kategorie jako obchodní listiny, faktury nebo obchodní smlouvy.
Webové stránky podnikatele jsou považovány za obchodní listinu. Webové stránky jsou tak považovány za oficiální dokument, který musí mít patřičný obsah. Společnost je povinna uveřejňovat údaje, které uvádí na obchodních listinách, tak údaje, které ji ukládá zákon o obchodních korporacích. Musí jednak obsahovat celou řadu povinných údajů a nesmí návštěvníky uvádět omyl. Jde pochopitelně o oficiální stránky organizace, jejichž adresu např. podnikatel uvádí na jiných dokumentech, vizitce atd.
OSVČ
musí zveřejnit jméno a příjmení, IČO, místo podnikání a údaje o zápisu do živnostenského rejstříku. Pokud je podnikatel zapsán do obchodního rejstříku, je povinen uvádět údaje o tomto zápisu, včetně oddílu a vložky.
Právnická osoba
která podniká musí uvést název společnosti, IČO, adresu sídla, údaj o zápisu do obchodního rejstříku (včetně oddílu a vložky a případně další relevantní údaje) a do jiného veřejného rejstříku. Firmy mohou zveřejnit i svůj základní kapitál. Tato informace se ale musí týkat pouze té částky základního kapitálu, která je už splacená.
Akciová společnost
musí na web přidat ještě další informace o svolání valné hromady a ostatní údaje, které s ní souvisejí. Společnosti, které jsou členem koncernu, o tom musí na webu informovat. Zákon o obchodních korporacích a družstvech totiž ukládá povinnost zřídit internetové stránky pouze akciové společnosti. Akciová společnost bez zbytečného odkladu po svém vzniku a dále průběžně uveřejňuje způsobem umožňujícím dálkový přístup, který je pro veřejnost bezplatný, a to tak, aby informace byly dostupné jednoduchým způsobem po zadání internetové stránky údaje, které je povinna uvádět na obchodních listinách, a další údaje stanovené tímto zákonem. Zveřejňovat může i další informace, jako je třeba DIČ, povinné už to ale není.
Podnikatel je povinen zmíněné údaje na svých internetových stránkách uvést bez zbytečného odkladu po svém vzniku a udržovat je aktuální. Tyto údaje musí být dostupné jednoduchým způsobem při zadání elektronické adresy webové stránky.
Někteří podnikatelé zveřejnění údajů odkládají. To ale není dobře, protože za nezveřejnění povinných údajů na internetu hrozí pokuta až 100 000 korun. A pokud nedojde k nápravě může živnostenský úřad zakázat činnost až na jeden rok.