Co je to zajišťovací příkaz?
7.5.2018
Zajišťovací příkaz je institut, na základě kterého je správce daně oprávněn požadovat po podnikateli složení finančních prostředků do tří dnů na účet správce daně. A to ještě před tím, než nastane den splatnosti daně nebo před tím, než byla daň stanovena. Zajišťovací příkaz by měl být využíván zvláště v případech, kdy hrozí, že daň nebude odvedena.
Zajišťovací příkaz se v novodobé historii objevuje od roku 1992. Tehdejší zákon o správě daní a poplatků upravoval problematiku zajišťovacích příkazů ve svém § 71. Zákon o správě daní a poplatků byl v roce 2009 nahrazen daňovým řádem. Ten se zajišťovacím příkazům věnuje v § 167 a následujících.
Správce daně, nejčastěji finanční úřad, může vydat zajišťovací příkaz na daň dosud nestanovenou pouze tehdy, existují-li objektivní skutečnosti, které zakládají tzv. odůvodněnou obavu. To znamená pravděpodobnost, že daň bude v budoucnu v určité výši stanovena a v době její vymahatelnosti bude tato daň nedobytná. Případně bude její vybrání spojeno se značnými obtížemi. Zajišťovací příkaz umožňuje finančnímu úřadu zajistit majetek firmy v době, kdy ještě existuje, a předejít situacím, kdy se firmy účelově zbaví veškerého majetku dřív, než jim bude vyměřena nebo doměřena daň.
Když nehrozí nebezpečí z prodlení, finanční úřad uloží podnikateli povinnost, aby do tří pracovních dnů vložil požadovanou sumu na účet finančního úřadu. K tomu je nutné poznamenat, že ve spojení s § 103 zákona DPH je zajišťovací příkaz účinný a vykonatelný okamžikem jeho vydání. Jedná se o situace, kdy existuje důvodná obava hrozícího nebezpečí z prodlení Důvodná obava může vzniknout ve chvíli, kdy podnikatel opakovaně neplní své daňové povinnosti ve lhůtě stanovené zákonem, nebo ekonomická a finanční situace v podniku nasvědčuje vzniku komplikací v budoucnu.
Zajišťovací příkaz může být vydán pouze v situacích, kdy to umožňuje zákon. V zajišťovacím příkazu musí správce daně detailně zdůvodnit okolnosti, které jej k vydání zajišťovacího příkazu vedly. Na vydání zajišťovacího příkazu tak musí spolupracovat úředníci kontrolních i vymáhacích útvarů. Vydání zajišťovacího příkazu musí posvětit pracovníci na řídících úrovních, kteří osvědčí, zda byly naplněny všechny hmotněprávní a procesně právní okolnosti umožňující jeho vydání.
autor: Josef Blažek