Nepřehlédněte: Články pro začínající podnikatele
10.10.2015
Souhrn článků z našeho webu Jak založit s.r.o. a podnikat, které jsou především určeny pro začínající podnikatele.
15.6.2015
Se vznikem společnosti je třeba zároveň řešit související účetní problematiku. Společnost je jakožto tuzemská právnická osoba účetní jednotkou, což znamená, že je povinna vést účetnictví, a to již od svého vzniku až po svůj případný zánik. Účetnictví je nejdůležitější součástí každého podnikání a pokud budete mít dobré účetnictví, bude váš podnik prosperovat. Více informací najdete v článku zde.
15.6.2015
Se vznikem společnosti je třeba zároveň řešit související účetní problematiku. Společnost je jakožto tuzemská právnická osoba účetní jednotkou, což znamená, že je povinna vést účetnictví, a to již od svého vzniku až po svůj případný zánik. Účetnictví je nejdůležitější součástí každého podnikání a pokud budete mít dobré účetnictví, bude váš podnik prosperovat. Více informací najdete v článku zde.
8.6.2015
Společnost s ručením omezeným (s.r.o.) a akciová společnost (a.s.) jsou tzv. kapitálovými obchodními společnostmi, které jsou bezkonkurenčně nejvyužívanějšími formami podnikání v ČR. Kapitálové proto, že povinností společníků není osobní účast na podnikání, ale vklad do základního kapitálu. Více informací najdete v článku zde.
1.6.2015
Podnikatel nemusí jednat za svou firmu osobně, ale může pověřit jinou osobu, aby za něj vykonávala právní úkony. Mezi základní instituty, které slouží k zastoupení jednání podnikatele patří prokura, což je institut, který vychází z obchodního práva (§ 14 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník). Více informací najdete v článku zde.
25.5.2015
Zapsání sídla společnosti je poměrně jednoduchý proces. Důležitým dokumentem, který je k tomu potřeba, je souhlas vlastníka nemovitosti a výpis z katastru nemovitostí, který musí být úředně ověřen. Více informací najdete v článku zde.
18.5.2015
Zakladatelská listina je právní dokument mající formu notářského zápisu, kterým samostatná osoba zakládá obchodní společnost. Je-li zakladatelů více, pak se společnost zakládá společenskou smlouvou. Více informací najdete v článku zde.
11.5.2015
Virtuální kancelář je moderní a ekonomicky výhodný způsob fungování klasické kanceláře, jelikož nevyžaduje fyzickou přítomnost na uvedené adrese. Virtuální kancelář je skvělou alternativou pro všechny podnikatele, kteří chtějí ušetřit náklady spojené se zřízením a chodem své vlastní kanceláře, ale zároveň si přejí mít k dispozici kvalitní a fungující administrativní služby. Více informací najdete v článku zde.
4.5.2015
Více informací najdete v článku zde.
27.4.2015
Než se pustíme do samotných náležitostí a funkcí, které valná hromada obnáší, je třeba si nejdříve určit, co to vlastně valná hromada je, kde se nachází, kdo ji tvoří a jak funguje. Více informací najdete v článku zde.
20.4.2015
Společníci společnosti s ručením omezeným jsou její zakladatelé nebo osoby, které v ní získaly obchodní podíl. Do společnosti vložili své prostředky a jsou tedy majiteli společnosti. Do řízení společnosti mohou zasahovat prostřednictvím valné hromady, setkání všech společníků. Ve vztahu ke společnosti mají práva a povinnosti, která jsou ošetřena jednak zákonem o obchodních korporacích a jednak společenskou smlouvou. Více informací najdete v článku zde.
13.4.2015
Při zakládání nové obchodní společnosti je nutné absolvovat řadu právních úkonů a komunikovat s několika úřady. Mnozí podnikatelé si nechtějí zadělat na problémy hned na začátku podnikání. Proto zakládání společnosti s ručením omezeným svěří právníkovi, který je v jednání s úřady zběhlý. Je ale možné založit s.r.o. bez větší osobní účasti, pouze na základě plné moci? Více informací najdete v článku zde.
6.4.2015
Podnikatelé, kteří se rozhodnou podnikat prostřednictvím společnosti s ručením omezeným, mohou využít služeb specializovaných firem, které zajistí celý proces založení společnosti, její zápis do obchodního rejstříku a registraci na jednotlivých úřadech v krátké době. Stejně tak mohou v krátkém termínu koupit již předzaloženou společnost, někdy označovanou jako ready-made společnost. Více informací najdete v článku zde.
30.3.2015
Pokud chce v České republice podnikat cizinec, rezident EHP, má na výběr režim usazení a režim přeshraničního poskytování služeb. Složitější podmínky mají rezidenti třetích zemí. Více informací najdete v článku zde.
23.3.2015
Základní kapitál tvoří část vlastního kapitálu společnosti a představuje hodnotu vkladů vlastníků do společnosti. Základní kapitál se tvoří při založení společnosti a během života společnosti se může měnit. Z teoretického pohledu základní kapitál slouží primárně jako prostředek ochrany věřitelů společnosti, ale též samotných společníků. Více informací najdete v článku zde.
16.3.2015
V Evropské unii si podnikatelé na možnost podnikat v jiném státě zvykli. Proces zakládání společností napříč Evropskou unií má víceméně podobné podmínky. Jiné je to v případě, že potřebujeme založit obchodní společnost mimo Evropskou unii. Více informací najdete v článku zde.
16.2.2015
Podnikání při studiu s sebou nese mnohé výhody, může totiž pomoci nastartovat plnohodnotnou pracovní kariéru. Díky statutu studenta lze při podnikání využít různých výhod, například v podobě nižších odvodů na sociální a zdravotní pojištění či slevy na dani. Více informací najdete v článku zde.
9.2.2015
O tom, že k podnikání potřebujeme živnostenský list není pochyb. Existují však situace, kdy si můžeme vlastní činností přivydělávat bez živnostenského oprávnění a přitom se nedostat do konfliktu s úřady. Může se jednat např. o autorskou činnost, prodej přebytků ze zahrady nebo o nahodilé příjmy z prodeje vlastních nepotřebných věcí. Více informací najdete v článku zde.
2.2.2015
Se startem podnikání je spojena řada úkonů. Nejedná se jen o to nejdůležitější, co k podnikání potřebujeme, tedy provozovnu, její vybavení a know how. O podnikání je zapotřebí informovat nejrůznější úřady. Více informací najdete v článku zde.
26.1.2015
Uvažujete o vlastním podnikání, ale nechcete zakládat společnost? Chcete vydělávat, ale v oboru vás nikdo nechce zaměstnat? Chcete si příležitostně přivydělat? Potom můžete uvažovat a zahájení živnosti. Více informací najdete v článku zde.
19.1.2015
Každé podnikání s sebou nese nějaké výdaje, někdy vyšší, někdy nižší. Výdaje jsou spojené také se startem podnikání. „Zřizovací výdaje“ nejsou pro všechny podnikatele stejné, záleží na mnoha faktorech. Více informací najdete v článku zde.
12.1.2015
Jako každý rok nás čekají změny v daních. Některé změny potěší, jiné přinesou podnikatelům nové starosti. Přibyla třetí sazba DPH, došlo k dalšímu omezení při využívání výdajových paušálů, rodiče s více dětmi mohou uplatnit vyšší daňové zvýhodnění. Více informací najdete v článku zde.
5.1.2015
Společnost s ručením omezeným zakládáme za účelem podnikání, proto je zapotřebí, aby společnost měla živnostenské oprávnění. Většina činností, které bude s.r.o. jako podnikatel vykonávat, naplňuje znaky živnostenského podnikání a tudíž podléhá živnostenskému zákonu. Více informací najdete v článku zde.
29.12.2014
Podnikání v důchodu může být vhodným způsobem, jak ke svému starobnímu důchodu získat další prostředky. Počty podnikajících důchodců rok od roku stoupají. Někteří začínají s podnikáním od nuly, jiní i po dosažení nároku na důchod pokračují v již zaběhlém podnikání. Více informací najdete v článku zde.
15.12.2014
Počet zaměstnanců, kteří si různým způsobem přivydělávají, stoupá. Zaměstnanci, kteří pracují na základě standardní pracovní smlouvy, mají vyřešen svůj pojistný vztah vůči své zdravotní pojišťovně. Zálohy na zdravotní pojištění odvádí jejich zaměstnavatel. Výše pojistného se odvíjí od výše příjmů ze zaměstnání. Více informací najdete v článku zde.
8.12.2014
Pokud jste vlastníkem nemovitosti, máte povinnost platit každoročně daň z nemovitosti. Všechny nemovité věci jsou v České republice evidovány v katastru nemovitosti, jehož provoz zajišťuje Český úřad zeměměřičský a katastrální. Seznam nemovitostí na katastru je veřejným seznamem a jeho údaje také slouží k výpočtu daně. O platbu daně se nemusíte nějak zvláště starat, jelikož, finanční správa každoročně rozesílá složenky na vaší doručovací adresu a to nejpozději k termínu 25. května. Více informací najdete v článku zde.
1.12.2014
Ošetřování nemocného člena rodiny a péče o dítě mladší 10 let je osobní překážkou v práci, za kterou zaměstnanci náleží ošetřovné z nemocenského pojištění. Více informací najdete v článku zde.
24.11.2014
Koupí nemovitosti si nejeden člověk splní svůj sen. Začne zařizovat nové bydlení či novou firmu a ví, že je ve svém. Koupi nemovitosti by měla předcházet důkladná příprava a prověření kupované nemovitosti. Více informací najdete v článku zde.
17.11.2014
Každé solidní podnikání by mělo stát na stabilním základu. Nejčastěji tento základ tvoří podnikatelský plán, který jasně definuje naše cíle a požadavky na případného investora. Podnikatelský plán nám pomůže k získání financí, přilákání klíčových zaměstnanců a mimo jiné také určuje i směr, kterým by se podnikání mělo ubírat. Více informací najdete v článku zde.
3.11.2014
Prodejem firmy, resp. podle nové terminologie prodejem obchodního závodu, se zabývá § 2175 – 2183 občanského zákoníku. Daňové dopady pro prodávajícího řeší ustanovení § 23 odst. 1, 2 a 10 zákona o daních z příjmů, problematiku správného zaúčtování pak Český účetní standard č. 011 – operace s podnikem. Více informací najdete v článku zde.
20.10.2014
Podnikání prostřednictvím společnosti s ručením omezeným přináší podnikateli řadu výhod. Má jasně oddělený majetek pro podnikání od osobního majetku. Firma podnikající jako obchodní společnost má v očích veřejnosti větší váhu, než fyzická osoba podnikající na živnostenský list. Proto stále více podnikatelů zakládá firmy jako společnosti s ručením. Více informací najdete v článku zde.
13.10.2014
Vyplňování přehledů a formulářů nemá rád téměř nikdo. Mezi dokumenty, které musíme vyplnit každý rok, patří také přehled pro ČSSZ. Naštěstí jde o poměrně jednoduchý formulář a s vhodným návodem je to hračka. Proto přinášíme návod v podobě modelové situace. Nejdříve však něco málo o formulářích samotných. Více informací najdete v článku zde.
6.10.2014
Dohoda o provedení práce patří mezi oblíbené formy přivýdělku. Zaměstnavatel ani zaměstnanec se nezavazují k žádnému dlouhodobému vztahu. Dohoda o provedení práce je limitována 300 hodinami za rok. Lze ji tak využít např. pro jednorázové akce a občasnou výpomoc. Více informací najdete v článku zde.
29.9.2014
Po podání daňového přiznání je podnikatel povinen podat také přehledy o příjmech a výdajích pro Českou správu sociálního zabezpečení a pro zdravotní pojišťovnu, u které je pojištěn. Více informací najdete v článku zde.
12.9.2014
Asi každý podnikatel nebo majitel firmy moc dobře ví, jak zásadní je v daném oboru profesionální prezentace daného výrobku, služby nebo konkrétní značky. Kolik je třeba vynaložit úsilí, abyste byli svým obchodním partnerům neustále na blízku a na očích. Více informací najdete v článku zde.
1.9.2014
O tom, že nám účetní programy usnadňují život, jistě není pochyb. K zaúčtování účetního případu stačí pár kliknutí myší. Bez zdlouhavého hledání v účetních knihách můžeme takřka ihned najít požadovanou účetní transakci. Zároveň kdykoli víme, jak si v našem podnikání stojíme. Více informací najdete v článku zde.
11.8.2014
Pokud začínáme podnikat jako OSVČ, není přímo nutné mít svůj firemní bankovní účet. Více informací najdete v článku zde.
4.8.2014
Podnikání jako vedlejší samostatná výdělečná činnost přináší podnikateli úsporu nejen na zdravotním a sociálním pojištění. V některých případech lze ušetřit i na daních. Více informací najdete v článku zde.
30.6.2014
Nejen při různých významných příležitostech je potřeba firemních dárků. Různé drobnosti, vína, kancelářské potřeby dnes patří k naprostému standartu při propagaci společnosti. Více informací najdete v článku zde.
23.6.2014
Zjistit co všechno v Česku je daňově uznatelným nákladem není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Platí to především při nákladech na reprezentaci, reklamu nebo marketing. Více informací najdete v článku zde.
19.5.2014
Každá varianta podnikání má svá pro i proti. Podnikat jako fyzická osoba se vyplatí zejména menším podnikatelům. Více o výhodách i nevýhodách čtěte v článku zde.
12.5.2014
Pokud začínáte podnikat a chcete si založit vlastní společnost, musíte počítat s tím, že vás čeká mnoho papírování, především při zápisu do obchodního rejstříku. Tento článek bude věnován tomu jak postupovat při této povinnosti všech firem a družstev, včetně formulářů ke stažení. Více v článku zde.
28.4.2014
V tomto článku a zároveň posledním čtvrtém díle série s názvem Jak získat živnost se dočtete o čtyřech konkrétních případech a postupech při získání živnosti. Jedná se o vázané nebo koncesované druhy živností, které patří k těm složitějším. I po jejich získání musí podnikatel projevit určitou míru odpovědnosti, jelikož následky nedbalosti bývají u těchto činnosti velmi závažné. Více v článku zde.
14.4.2014
V tomto článku série s názvem Jak získat živnost se seznámíte s o něco složitějšími živnostmi a to koncesované a vázané. Ovšem i jejich dosažení není příliš složité při splnění podmínek. Více v článku zde.
31.3.2014
V tomto druhém díle série s názvem Jak získat živnost se seznámíte s jednotlivými skupiny živností. Jsou celkem čtyři a to volná, řemeslná, vázaná a koncesovaná činnost. Více v článku zde.
17.3.2014
V tomto prvním článku série s názvem Jak získat živnost se dozvíte o konkrétních podmínkách pro zřízení živnosti. Dále jestli je výhodné zvolit si živnost jako hlavní nebo vedlejší. Více v článku zde.
10.3.2014
Vedení účetnictví je jednou ze základních povinností každého podnikatele. Jednak musí být schopen vyčíslit své daňové povinnosti a také musí vědět, jak si ve svém podnikání stojí. Drobní živnostníci si mohou vystačit se sešitem či excelovou tabulkou. S přibývajícími zakázkami a s nimi přibývající administrativou je vhodné poohlédnout se po účetním programu. Více v článku zde.
7.10.2013
Každý podnikatel musí kromě vlastního podnikání vést účetnictví či daňovou evidenci. Veškerou agendu s tím spojenou může vykonávat osobně, za pomoci svých zaměstnanců nebo prostřednictvím externí účetní firmy. Více v článku zde.
Tip pro Vás:
Společnost Profi-kancelář s.r.o., která funguje již od roku 2006 a má již stovky spokojených zákazníků vám jako začínajícímu podnikateli pomůže s rozjezdem vašeho podnikání a základní agendou. Více například o založení s.r.o., vedení účetnictví nebo o virtuální kanceláři zde.