Aktuální situace kolem EET
4.5.2020
Pokud proces založení s.r.o. máte již za sebou, tak vás možná napadají otázky ohledně aktuální situace vzhledem k EET? Systém elektronické evidence tržeb, zkráceně EET, budil a mnohdy stále budí velké vášně jak mezi politiky, tak mezi podnikateli. Současně je již ale v České republice aktivní několikátým rokem a pro většinu lidí pohybujících se v podnikatelském prostředí se systém stal jeho samozřejmou součástí.
Elektronická evidence tržeb si klade za cíl narovnat podnikatelské prostředí v České republice a zajistit, aby obcházení pravidel neznamenalo pro nepoctivé obchodníky konkurenční výhodu. Někteří podnikatelé si totiž zvykly příjmy nevykazovat v plné výši a nezahrnovali je do svých daňových přiznání. Elektronická evidence, tedy online kontrola tržeb, se týká podnikatelů a živnostníků, kteří za zboží a služby přijímají platby v hotovosti nebo kartou. Všechny platby se zaevidují do centrálního úložiště Finanční správy. Takový příjem tedy nelze snadno skrýt, respektive je snadno dohledatelný..
Elektronická evidence tržeb je zaváděna po tzv. vlnách, z nichž první dvě již fungují, týkaly se ubytovacích a stravovacích služeb a obchodů. Zavedení 3. a 4. vlny (následně sloučené do jedné jediné) se blíží. Jaký je tedy aktuální stav na tomto poli a co lze očekávat v nejbližší době?
První vlna EET
První vlna tohoto systému byla zavedena se začátkem prosince v roce 2016 a týkala se podnikatelů v hoteliérství a stravovacích službách. Zákazníci se tedy s registračními pokladnami a setkali nejprve v hotelech, restauracích, penziónech, v kempech, na kolejích apod. Pro podnikatele v těchto oborech je EET již dobře známou věcí.
Druhá vlna EET
V březnu 2017 naběhla i druhá vlna EET a elektronická evidence tržeb se začala týkat i maloobchodů a velkoobchodů. Ať již byly předmětem prodeje potraviny, počítače, motorová vozidla, stavební materiály, nebo papírenské zboží, EET se začalo týkat i tohoto sektoru. I v těchto provozech se staly zmíněné registrační pokladny samozřejmostí.
Třetí a čtvrtá vlna EET
Poslední vlna systému EET, původně plánovaná jako dvě samostatné vlny, je plánována na 1. května 2020 a má dovršit celou konstrukci, ve které je EET povinným systémem pro všechny podnikatele, kteří přijímají platby v hotovosti, stravenkami či poukazy, šeky a směnkami. Platí, že EET se netýká podnikatelů, kterým zákazníci platí kartami, bankovními převody anebo inkasem.
V poslední vlně se tak začne EET týkat i cestovních kanceláří, zemědělců, kosmetických salonů, lékařů, právníků, autoservisů, organizátorů kulturních a sportovních akcí a všech dalších podnikání, pro které platí výše uvedené a nebyly zahrnuty do žádné z předchozích vln.
I zde však budou existovat výjimky, mezi které budou patřit příspěvkové organizace, obce, provozovatelé sociálních služeb či veřejných toalet, prodejci sladkovodních ryb v období 18. – 24. prosince a také nevidomí a hluchoslepí podnikatelé, nezaměstnávající pracovníka bez zdravotního postižení. V případě těchto provozů nebude záležet na způsobu přijímání plateb.
Stejně jako pro předchozí vlny i zde mohou podnikatelé využívat celou řadu na trhu dostupných registračních pokladen, případně využít počítače nebo mobilních zařízení s příslušným softwarem a doplněných o tiskárnu účtenek. Vzhledem k blížícímu se datu náběhu systému je na místě co nejdříve dokončit veškeré nezbytné přípravy.
autor: Redakce
Aktuální situace kolem EET
5 (100%)
1 vote[s]