6 bodů, podle kterých vybrat pro firmu správné živnosti – 1. díl
29.8.2016
Začínáte podnikat? Máte hotový business plán a zakládáte firmu? Přemýšlíte jak vybrat pro vaši novou společnost ty správné živnosti? Připravil jsem pro vás 6 důležitých bodů, které vám pomohou se zorientovat při zakládání právnické osoby. V tom dnešním článku si přiblížíme první tři. V tom dalším článku se můžete těšit na 2. díl, kde rozebereme další tři.
1. Jak vybrat vhodnou formu podnikání?
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: stockimages
Úplně první rozhodnutí které musí padnout, než půjdete na úřad je otázka, jestli budete podnikat jako fyzická osoba (OSVČ), nebo jako právnická osoba (obchodní společnost).
Podle čeho se rozhodnout? Základem je váš podnikatelský plán. Definujte si, v čem a jak chcete podnikat. Důležité je také vědět v jakém rozsahu budete podnikat, a s kým do toho půjdete. Podle vašeho plánu se rozhodnete, jestli pro vás budou zajímavé výhody, které s sebou nese podnikání právnické osoby. Některé z výhod obchodních společností uvádím níže.
Proč podnikat jako právnická osoba?
- Pravomoci, rozdělení zisku a firemní podíly můžete přesně definovat společenskou smlouvou mezi společníky.
- Za závazky společnosti ručíte jen do výše nesplaceného základního kapitálu.
- Díky tomu že podnikáte jako právnická osoba, máte lepší přístup do výběrových řízení, a k dotacím ze státního rozpočtu a EU.
- Pokud budete mít zaměstnance, sociální a zdravotní pojištění, které za ně budete hradit je daňově uznatelným nákladem. Navíc pro zaměstnance i sám pro sebe můžete zařídit různé výhody (například příspěvek na životní pojištění).
- Hodnota vaší společnosti se bude v čase zvyšovat, a v budoucnu jí můžete jednoduše předat potomkům, nebo prodat.
2. Je vždy potřeba živnostenské oprávnění?
Hned po volbě vhodné formy podnikání se dostává na řadu výběr živností. Nejprve bych rád zmínil méně známý fakt, a totiž že existují činnosti, ke kterým živnostenské oprávnění není potřeba.
Jsou to činnosti vyjmuté z působnosti živnostenského zákona. Všechny je najdete v § 3 textu živnostenského zákona. Patří mezi ně například činnost lékařů, pracovníků ve zdravotnictví, činnost autorů (herci, spisovatelé…), nebo činnost advokátů a notářů. Přestože u těchto činností zákon živnost nevyžaduje, často se vyplatí si volnou živnost zařídit, protože s živností můžete uplatnit vyšší výdajové paušály než bez ní.
3. Lze spoléhat při výběru živnosti na radu pracovníků živnostenského úřadu?
Některé zdroje a poradny na internetu vás mohou uklidňovat tím, že s výběrem živnosti vám poradí úředníci na živnostenském úřadu. Ale je tomu skutečně tak? Nedoporučuji na rady pracovníků úřadu spoléhat. Personál na úřadě nezná do detailů vaše záměry, a není v jeho popisu práce analyzovat vaše cíle a podle toho vybírat vhodnou živnost. Spoléhejte raději sami na sebe.
V příštím článku se můžete těšit na pokračování. Bude se jednat o článek 6 bodů, podle kterých vybrat pro firmu správné živnosti – 2. díl.
autor: Michael Jirsa