5 velkých změn, které přinese malá novela občanského zákoníku – 1. díl
29.6.2015
O potřebě novelizace nového občanského zákoníku se hovoří prakticky od doby jeho účinnosti v lednu 2014. Návrh novely má napravit některá problematická ustanovení, omezující, znesnadňující nebo nevratně zasahující do práv občanů. Ovlivní práci nezletilých, odpovědnost za škodu i ověřování veřejných listin. V prvním díle si rozebereme první dvě změny.
1. Závislá práce nezletilých (§ 35)
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: stockimages
Stávající právní úprava nezletilým umožňuje uzavření pracovního poměru za splnění dvou podmínek:
- dosažení věku 15 let a zároveň
- ukončení povinné školní docházky, tedy základní školy.
To znemožňuje uzavření pracovněprávního vztahu osobou, která sice dovršila patnáct let věku, ale dosud neukončila povinnou školní docházku. V praxi ale mají nezletilí zájem sjednat si budoucí pracovní poměr předem, době, kdy ještě navštěvují školu. Novelou se fakticky vrátí stav před účinností nového občanského zákoníku. Mladiství budou moci sjednat pracovní poměr ještě v době trvání povinné školní docházky, ale den nástupu do zaměstnání bude možný až po jejím ukončení. V této souvislosti by mělo dojít také ke zrušení ustanovení § 56a zákoníku práce, který zákonným zástupcům umožňuje okamžité zrušení pracovního poměru nezletilého, pokud by to bylo nutné v zájmu vzdělání.
2. Smluvní zastoupení, smluvní zmocněnec (§ 441)
S novou právní úpravou obchodních korporací přišla řada nejasností. Proto se v novele objeví nová ustanovení, která tuto problematiku blíže specifikují. Podle důvodové zprávy se navrhuje obecně stanovit, že pro právní jednání, u nichž se vyžaduje forma veřejné listiny, postačí písemná forma s úředně ověřeným podpisem, čímž by se navrátil stav, který zde platil do konce roku 2013. V § 441 přibude 3. a 4. odstavec:
(3) Vyžaduje-li zákon pro právní jednání formu veřejné listiny, postačuje plná moc s úředně ověřeným podpisem
a) ve věcech obchodních korporací,
b) je-li zmocnitelem podnikatel při podnikatelské činnosti nebo
c) je-li zmocněncem advokát.
(4) Zmocněnec jedná osobně. Další osobu může zmocnit, je-li to se zmocnitelem ujednáno nebo
vyžaduje-li to nutná potřeba
V dalším díle této mini série (najdete zde) si přiblížíme další tři změny, které nás v novele občanského zákoníku čekají.
autor: Josef Blažek