Jak začít podnikat jako cizinec
30.3.2015
Pokud chce v České republice podnikat cizinec, rezident EHP, má na výběr režim usazení a režim přeshraničního poskytování služeb. Složitější podmínky mají rezidenti třetích zemí.
Nejsnadnější způsob podnikání
Nejsnadnější a nejrychlejší způsob zahájení podnikání cizincem, rezidentem EHP, je přeshraniční poskytování služeb, popř. zasílání zboží ze své domovské země. K takovémuto podnikání zahraniční subjekt nepotřebuje povolení českých úřadů. Postačí mu, pokud podmínky pro výkon dané činnosti splňuje ve své domovské zemi. V případě přeshraničního poskytování služeb by se nemělo jednat o pravidelné dojíždění do České republiky. Poskytování služeb v České republice by mělo působit jako nahodilá práce na zakázkách. Pro zasílání zboží do České republiky prakticky postačí internetový obchod v češtině. Na stránkách internetového obchodu by se měl klient dozvědět údaje o prodejci.
Splnění podmínek podnikání
Pokud by se zahraniční podnikatel rozhodl otevřít pobočku v České republice, jednalo by se o usazení. Fyzická osoba pak musí splnit stejné podmínky, jako český podnikatel. Získá české živnostenské oprávnění, registruje se na finančním úřadu a zpravidla se zaregistruje u české zdravotní pojišťovny a české správy sociálního zabezpečení (může se ale stát, že zdravotním a sociálním pojištěním bude spadat pod svou mateřskou zemi). Pokud již podniká ve své zemi, může se registrovat jako organizační složka zahraničního podnikatele. Jedná se víceméně o administrativní záležitost. Za své závazky bude vždy odpovědná fyzická osoba.
Zahraniční právnická osoba může v České republice založit organizační složku. Nemusí tak skládat základní kapitál, registraci v obchodním rejstříku se ale nevyhne. Za jednání organizační složky v České republice je odpovědný její vedoucí. Ten ale není jejím statutárním orgánem. Nesmí tak např. udělit plnou moc k zastupování daňovému poradci. To může učinit pouze jednatel společnosti zapsaný v obchodním rejstříku ve své mateřské zemi.
O něco složitější situace nastává, pokud cizinec, který chce začít podnikat v ČR, není ze zemí EU nebo EHP. Takový cizinec musí nejdříve získat povolení k pobytu v České republice. Teprve po té si může zařídit živnostenské oprávnění a podnikat jako OSVČ.
Další možnost podnikání – založení obchodní společnosti
Zahraniční podnikatelé, bez ohledu na to, jestli jsou rezidenty EU, EHP nebo tzv. třetích zemí, mají také možnost založit obchodní společnost se sídlem v České republice. Funkci společníka či jednatele může cizinec vykonávat bez ohledu na to, zda se zdržuje v České republice. Společníkem může být zahraniční právnická osoba nebo fyzická osoba, která je cizincem. Taková osoba nemusí mít pro účely vlastní registrace jako společníka s.r.o. uděleno povolení k pobytu na území České republiky ani vízum. Stejně tak může být cizinec jednatelem společnosti. Povolení k pobytu či vízum není vyžadováno.
Cizinci, kteří založí v České republice společnost s ručením omezeným, kterou řídí ze zahraničí, mohou pro komunikaci s českými úřady zplnomocnit české advokáty a daňové poradce. Nemusí se tak bezpodmínečně učit veškeré české předpisy. Zároveň mají jistotu, že se nedostanou do konfliktu s úřady jen kvůli nepochopení požadavků našich úřadů.
autor: Josef Blažek