Vlastnit auto nebo si ho pronajímat? Co se vyplatí?
7.12.2014
Nejprve si vyřiďte sami v sobě zásadní otázku – potřebuju auto skutečně „vlastnit“, aby mi mohlo dobře sloužit jak pro praktické, tak i pro reprezentativní účely? Nebo pro vás ono „vlastnictví“ není tak důležité a chcete se víc věnovat spíš svému byznysu než řešit spoustu starostí, které jsou s vlastnictvím a provozem auta spojené? Registrace auta, značek, pojištění, řešení pojistných událostí, pravidelné servisní prohlídky, STK, daně… Pokud se rozhodnete auto nevlastnit a pronajímat si jej, například prostřednictvím finančního nebo operativního leasingu, máte k dispozici volnější ruce a klid a rozvahu pro další podnikání. Ostatně – dobrý způsob financování je alfou a omegou dobrého cash-flow firmy.
V zásadě tedy máte k dispozici variantu klasického úvěru, finančního leasingu nebo operativního leasingu. Ještě než se pustíte do počítání, které vám na konci článku ulehčíme konkrétními tipy, jak může financování vypadat, měli byste vědět, že v případě úvěru a finančního leasingu se stáváte majitelem auta, zatímco v případě operativního leasingu máte auto pronajato na určité období (typicky jsou to 3-4 roky) a po uplynutí této lhůty přesedáte do jiného, novějšího a dokonalejšího stroje.
Příklad: Audi A6 Limuzína, 3.0 TDI Quatro, S Tronic, 180 KW – to už je poměrně hodně slušné auto, na které je dobrý spoleh. V hotovosti za tohle auto měsíčně zaplatíte 30 908 Kč, na úvěr 25 717 Kč a finančním leasingem vás financování vyjde zhruba na 27 273 Kč. Operativní leasing vám z rozpočtu ubere jen 25 173 Kč.
Ukažte tenhle příklad svému účetnímu a společně si představte ty částky v ročním vyjádření. A pak se informujte u dobré leasingové společnosti, zda by se operativní leasing nevyplatil i vám.
Pozn.: Pro příklad jsme použili operativní leasing společnosti LeaseplanGo. Na webových stránkách LeaseplanGo Srovnávač financování se můžete podívat i na další příklady.
autor: Inzerce