Na co si dát pozor při koupi nemovitosti + výhody a nevýhody vlastnictví nemovitosti na právnickou osobu
24.11.2014
Koupí nemovitosti si nejeden člověk splní svůj sen. Začne zařizovat nové bydlení či novou firmu a ví, že je ve svém. Koupi nemovitosti by měla předcházet důkladná příprava a prověření kupované nemovitosti.
Na co si dát pozor
V první řadě bychom měli vědět, v jakém stavu daná nemovitost je. Prohlídka kupované nemovitosti je samozřejmostí. Na prohlídku nemovitosti je vhodné vzít nezávislého inspektora, který nás upozorní na případné nedostatky, kterých bychom si sami nevšimli. Pokud kupujeme starší nemovitost, měli bychom si zpracovat odhad, kolik nás bude stát rekonstrukce.
Pokud se rozhodneme pro koupi nemovitosti, měli bychom být ostražití. Nemovitost nám může prodat pouze její skutečný majitel, případně jím zplnomocněný zástupce. Informace o majiteli nemovitosti zjistíme v katastru nemovitostí. V katastru také poznáme, zda na nemovitosti nevisí zástavní právo či věcné břemeno. Pokud na nemovitosti vázne zástavní právo, je vhodné ke koupi přistoupit až po jeho odepsání z katastru nemovitostí. Stejně tak je zapotřebí prověřit rozsah věcných břemen, např. práva chůze a jízdy přes pozemek.
Kupní smlouva musí mít vždy písemnou formu. Mezi sepsáním smlouvy a zapsáním majitele do katastru nemovitostí je potřeba počítat s časovou prodlevou. Prodávající může očekávat, že obdrží peníze ihned po podpisu smlouvy. Kupující by pochopitelně chtěl zaplatit až v době, kdy bude mít jistotu, že je nemovitost jeho. Proto by se měli kupující s prodávajícím domluvit na způsobu platby. Pro tyto účely lze využít jak služeb realitní kanceláře, tak advokátní či notářské úschovy.
Výhody a nevýhody vlastnictví nemovitosti na právnickou osobu
Nemovitosti mohou vlastnit jak fyzické, tak právnické osoby. Prostřednictvím právnické osoby si nemovitosti mohou pořizovat i cizinci. Přepsání nemovitosti na právnickou osobu může být výhodné také v případě, že má nemovitost vlastnit více osob. Majitelem nemovitosti může být společnost založená za takovýmto účelem. Jednotliví „spoluvlastníci“ pak mají postavení společníků společnosti. Prostřednictvím vyplácených podílů na zisku mohou inkasovat příjmy, které jim jejich nemovitost přináší. Napsání nemovitosti na právnickou osobu může usnadnit její prodej. Nemovitost není prodávána jako nemovitost, ale jako společnost. Prodej tak není nutné oznamovat katastrálnímu úřadu, neboť se majitel nemovitosti nemění.
Nevýhodou může být administrativní náročnost při zakládání společnosti. Proto je vhodné obrátit se na advokáta, notáře či specializovanou firmu, která se zakládáním společností zabývá.
autor: Josef Blažek