Ptáte se jak založit s.r.o.?
20.10.2014
Podnikání prostřednictvím společnosti s ručením omezeným přináší podnikateli řadu výhod. Má jasně oddělený majetek pro podnikání od osobního majetku. Firma podnikající jako obchodní společnost má v očích veřejnosti větší váhu, než fyzická osoba podnikající na živnostenský list. Proto stále více podnikatelů zakládá firmy jako společnosti s ručením.
Podnikání formou právnické osoby rády volí podnikatelé s vyšším obratem. Prostřednictvím právnické osoby mohou lépe optimalizovat svou daňovou povinnost. Riziko podnikání pak neohrožuje rodiny podnikatelů. Osobní majetek je striktně oddělen od majetku založené společnosti. Za případné škody tak neručí podnikatel, ale jeho společnost. Podnikatel, jako zaměstnanec své společnosti, má nárok na dovolenou, stravenky i nemocenskou.
Proces založení s.r.o. sestává z několika administrativních úkonů:
- prokázání složení základního kapitálu,
- zápis firmy do obchodního rejstříku,
- zřízení živnostenského oprávnění,
- přihlášení na finančním úřadě.
V roce 2014 je možné založit společnost až po splacení základního kapitálu. Ten se musí vždy vkládat na bankovní účet. I když se rozhodnete do své nové společnosti vložit pouhou korunu, budete muset založit bankovní účet.
Po té, co banka potvrdí výši vkladu, je možné navštívit notáře a sepsat společenskou smlouvu či zakladatelskou listinu. Ve společenské smlouvě jsou uvedeni jednotliví společníci, výše jejich podílů, základní kapitál, případně informace o dalších orgánech společnosti. Nová legislativa předpokládá širší kompetence notářů. Již není nutné čekat na vyjádření rejstříkového soudu. Notář vaši společnost a případné změny společenské smlouvy zapíše přímo do obchodního rejstříku.
Zřízení živnostenského oprávnění je záležitostí několika málo dní. Živnost lze ohlásit na jakémkoliv živnostenském úřadu v republice, případně elektronicky, prostřednictvím elektronického jednotného registračního formuláře. Ode dne ohlášení je možné živnost vykonávat. Zpravidla se ihned po ohlášení živnosti zobrazí záznam v Živnostenském rejstříku. Výpis z Živnostenského rejstříku je vyhotoven do několika dní.
Registraci na finančním úřadu, u správy sociálního zabezpečení nebo u úřadu práce lze provést prostřednictvím jednotného registračního formuláře. Živnostenský úřad zašle registrační údaje všem úřadům, které na formuláři uvedete. Rovněž lze tyto registrační kroky splnit u každého úřadu zvlášť, v písemné i elektronické formě.
Tip pro Vás:
Společnost Profi-kancelář s.r.o., která funguje již od roku 2006 a má již stovky spokojených zákazníků vám jako začínajícímu podnikateli pomůže s rozjezdem vašeho podnikání a základní agendou. Více například o virtuální kanceláři, vedení účetnictví nebo o založení s.r.o. zde.
autor: Josef Blažek