Zdravotní pojištění: Kolik platíme, kolik čerpáme?
15.9.2014
Ať už podnikáme jako živnostníci nebo pracujeme ve vlastní společnosti s ručením omezeným, zdravotní pojištění musíme platit vždy. Za to očekáváme kvalitní lékařskou péči v situacích, kdy ji potřebujeme. Zdravotní pojištění v České republice ale nefunguje na principu zásluhovosti. Pokud tedy máme vyšší příjmy a odvádíme vyšší zálohy na zdravotní pojištění, obdržíme stejné plnění jako ti, kteří odvádí minimální zálohy.
Jak je to s placením zdravotního pojištění?
Pokud podnikáme jako OSVČ, vznikne nám povinnost platit si zálohy na zdravotní pojištění. Jejich výše závisí na výši našeho příjmu v předchozím zdaňovacím období. Výše pojistného je stanovena jako 13,5 % z vyměřovacího základu. Tím je polovina rozdílu mezi příjmy a výdaji, tj. polovina základu daně. V případě, že by příjmy z podnikání byly spíše nižší a zároveň bylo podnikání hlavní výdělečnou činností, musí OSVČ odvádět zálohy podle minimálního vyměřovacího základu. Ten je stanoven jako polovina průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Minimální záloha na zdravotní pojištění v roce 2014 je pak 1.752,- Kč (tuto zálohu musí povinně odvádět také lidé, kteří nemají žádné vlastní příjmy a zároveň nejsou registrováni jako nezaměstnaní).
Pokud by bylo podnikání vedlejší výdělečnou činností (např. přivýdělek k zaměstnání nebo k důchodu), odvádí se pouze zdravotní pojištění stanovené ze skutečně dosažených příjmů (neboť minimální pojistné již zaplatil zaměstnavatel nebo stát).
U zaměstnanců zálohy na zdravotní pojištění odvádí jejich zaměstnavatel. Výše pojistného se odvíjí od výše příjmů ze zaměstnání. Vyměřovacím základem je hrubá mzda, ze které je na zdravotní pojištění sráženo 4,5 %. Dalších 9 % odvádí zaměstnavatel. Stejným způsobem je odváděno pojistné z odměny jednatele společnosti s ručením omezeným.
Na kolik nás přijde čerpání zdravotní péče?
Jako klienti zdravotních pojišťoven očekáváme, že za nás budou zaplaceny služby, které nám poskytují zdravotnická zařízení. U každého lékaře se můžeme seznámit s jeho ceníkem. V něm uvidíme služby, za které musíme zaplatit, bez ohledu na to, jakou zdravotní pojišťovnu máme. Jedná se např. o vstupní prohlídku do zaměstnání, prohlídku řidičů nebo platbu za bílou plombu u zubaře. Některé úkony zase zaplatíme ze svého, ale může nám je částečně proplatit naše zdravotní pojišťovna v rámci zákaznických benefitů (např. očkování proti tuberkulóze, účast otce při porodu).
Zdravotní výkony, které proplácí zdravotní pojišťovny, jsou podrobně rozepsány v seznamech zdravotních výkonů. Jednotlivé zdravotní výkony jsou obodovány podle náročnosti. Podle číselníků zdravotních výkonů lékaři fakturují provedené služby jednotlivým zdravotním pojišťovnám. Aby se zabránilo případnému fakturování výkonů, které nikdy nebyly provedeny, má každý pojištěnec právo jednou do roka požádat svou zdravotní pojišťovnu o vydání přehledu vykázané zdravotní péče. V něm jsou uvedeny veškeré lékařské úkony, které zdravotní pojišťovna za svého klienta uhradila.
Může se stát, že některé zdravotní pojišťovny určité výkony neproplácí. Proto je potřeba v případě plánování některých náročnějších operací zjistit, zda vaše pojišťovna daný výkon proplácí a případně přejít k jiné zdravotní pojišťovně. Český systém zdravotního pojištění nefunguje na principu zásluhovosti, ale na principu solidarity. Pojištěnci, kteří na zdravotním pojištění odvedli více, tak nemohou očekávat lepší plnění. Pro tento případ je vhodné využít komerční pojištění, které nabízí např. plnění za každý den pobytu v nemocnici.
autor: Josef Blažek