Ptáte se jestli fyzická nebo právnická osoba?
19.5.2014
Každá varianta podnikání má svá pro i proti. Podnikat jako fyzická osoba se vyplatí zejména menším podnikatelům. Často se může jednat o podnikatele, kteří pracují na hlavní pracovní poměr. Jako vedlejší přivýdělek mají podnikání. Stejně tak si podnikáním jako fyzická osoba přivydělává řada studentů. Jako fyzická osoba můžete podnikat prakticky ihned, kdy se rozhodnete. Stačí zajít na živnostenský úřad, zaplatit správní poplatek a ohlásit živnost. Od této chvíle můžete oficiálně podnikat. Živnostenský úřad o vašem podnikání uvědomí další úřady. Vám tak odpadá obcházení úřadů. Stejně tak můžete zaměstnat vlastní zaměstnance, kteří vám v podnikání pomohou.
Podnikání jako fyzická nebo právnická osoba?
Nevýhodou podnikání jako fyzická osoba je ručení. Jako osoba samostatně výdělečně činná ručíte za své závazky veškerým (i osobním) majetkem. V případě, že by se vám v podnikání nedařilo, mohou být věřitelé uspokojeni na úkor vaší rodiny. Argumentem proti může být i negativní vnímání podnikatele veřejností. Bez ohledu na váš obrat se řada lidí rozhoduje, zda jedná „s firmou“ nebo „s občanem“. Někteří pak dají přednost „panu řediteli“ jedno osobové společnosti před „živnostníkem“.
Podnikání formou právnické osoby rády volí podnikající osoby s vyšším obratem. Prostřednictvím právnické osoby mohou lépe optimalizovat svou daňovou povinnost. Riziko podnikání pak neohrožuje rodiny podnikatelů. Osobní majetek je striktně oddělen od majetku založené společnosti. Za případné škody tak neručí podnikatel, ale jeho společnost. Podnikatel, jako zaměstnanec své společnosti, má nárok na dovolenou, stravenky i nemocenskou.
Pokud se podnikatel rozhodne svou firmu prodat, je snadnější prodat právnickou osobu. Resp. převést obchodní podíl v ní na nového majitele. Společnost má totiž vytvořené vztahy s dodavateli, odběrateli, úřady i zaměstnanci. V případě změny majitele společnosti tak mohou zaběhnuté postupy pokračovat prakticky beze změny. Není třeba sepisovat nové pracovní smlouvy, sjednávat nové smlouvy s obchodními partnery ani se registrovat na dalších úřadech.
Nevýhodou právnické osoby je zdlouhavější proces jejího založení. Je zapotřebí zakladatelská smlouva či zakladatelská listina. Ta se zpravidla sepisuje u notáře. Po té je třeba zapsat právnickou osobu do obchodního rejstříku. Proto se vyplatí založení právnické osoby plánovat s dostatečným časovým předstihem. Je vhodné spolupracovat s odborníky, kteří jsou v procesu zakládání obchodních společností zběhlí. Ti zajistí zpracování veškerých potřebných dokumentů pro vaše podnikání. Dobrou alternativou je také zakoupení již založené obchodní společnosti.
Tip pro Vás:
Společnost Profi-kancelář s.r.o., která funguje již od roku 2006 a má již stovky spokojených zákazníků vám jako začínajícímu podnikateli pomůže s rozjezdem vašeho podnikání a základní agendou. Více například o virtuální kanceláři, vedení účetnictví nebo o založení s.r.o. zde.
autor: Josef Blažek