Výhody založení s.r.o. pro lékaře
16.12.2013
Lékař s vlastní ordinací je z pohledu legislativy považován za osobu samostatně výdělečně činnou, podnikající podle zvláštních předpisů. Za případné škody a závazky ručí veškerým svým, tedy i osobním majetkem.
Při zřizování své lékařské praxe, jejím prodeji nebo ukončení činnosti v ní je povinen postupovat v souladu se zákonem č. 160/1992 Sb., o zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních. Zároveň by měl mít uzavřeny smlouvy se zdravotními pojišťovnami. V případě, že se lékař, podnikající jako fyzická osoba, rozhodne ukončit činnost či převést jednu ze svých ordinací na jiného lékaře, musí absolvovat řadu administrativních úkonů. Je povinen požádat o ukončení registrace jeho nestátního zdravotnického zařízení, dále musí rozvázat smlouvy se zdravotními pojišťovnami, pracovní smlouvy se svými zaměstnanci a v neposlední řadit má povinnost dodanit své zásoby, závazky a pohledávky. Tím pádem lékař odvede vyšší sumu nejen na dani z příjmů, ale také na zdravotním a sociálním pojištění. Lékař, který jeho praxi převezme pak musí požádat o registraci nového nestátního zdravotnického zařízení v místě přebírané ordinace a uzavře nové smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Pokud si chce ponechat původní personál svého kolegy, musí uzavřít nové pracovní smlouvy. Vzhledem k tomu, že lékaři mívají vyšší příjmy, odvádějí také vyšší částky na dani z příjmů fyzických osob a na zdravotním a sociálním zařízení.
Lékař, který se rozhodne založit vlastní společnost s ručením omezeným, může lépe optimalizovat své daňové zatížení i veškerou administrativu. Osobní majetek lékaře je striktně oddělen od majetku společnosti. Za případné škody tak lékař svým osobním majetkem neručí. Lékař jako zaměstnanec vlastního s.r.o. může využívat všechny zaměstnanecké výhody. Jeho společnost mu jako zaměstnanci přispívá na životní pojištění a doplňkové penzijní spoření, lékař má nárok na dovolenou, nemocenskou i stravenky. Tyto výhody může lékař uplatnit také u svých rodinných příslušníků, které v s.r.o. zaměstná. Zdravotní a sociální pojištění, které za něj společnost odvede, je pak daňově uznatelným nákladem (lékař podnikající jako fyzická osoba si své zdravotní a sociální pojištění nesmí ve výdajích uplatnit).
Také v případě převodu lékařské praxe na jiného lékaře je administrativa podstatně jednodušší. Převádějící lékař prodá svůj podíl ve společnosti s ručením omezeným jinému subjektu. Zdravotnické zařízení tak zůstává nadále registrováno, smlouvy se zdravotními pojišťovnami i pracovní smlouvy se zaměstnanci zůstávají zachovány. Prodávající lékař nedaní žádné zásoby, závazky a pohledávky, neboť činnost společnosti nadále pokračuje. Z prodaného obchodního podílu neodvádí zdravotní a sociální pojištění, pouze daň z příjmů. V případě, že svůj obchodní podíl prodá až po pěti letech od jeho nabytí, neodvádí ani daň z příjmů. Společnost zůstává i nadála zapsána v obchodním rejstříku (a dalších evidencích). Dlouhodobě prosperující společnost pak u obchodních partnerů budí větší důvěru, než nově vzniklý subjekt.
Tip pro Vás:
Společnost Profi-kancelář s.r.o., která funguje již od roku 2006 a má již stovky spokojených zákazníků vám jako začínajícímu podnikateli pomůže s rozjezdem vašeho podnikání a základní agendou. Více například o virtuální kanceláři, vedení účetnictví nebo o založení s.r.o. zde.
autor: Josef Blažek