Společnost s.r.o. za korunu?
18.11.2013
Od 1. 1. 2014 začíná platit zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích. Ten vymezuje právní úpravu obchodních společností a družstev, které jsou souhrnně nazývány obchodními korporacemi. Významnou změnou oproti zákonu současnému obchodnímu zákoníku je snížení základního kapitálu u společnosti s ručením omezeným na 1,- Kč.
Současný základní kapitál, minimálně ve výši 200 tisíc Kč, je fakticky pouhou účetní položkou a nevypovídá nic o skutečné bonitě společnosti. Ani současných 200 tisíc Kč neochrání věřitele před případným nepříznivým vývojem společnosti. Základní kapitál není na účtu nijak vázán a lze jej kdykoliv vybrat. Proto byla povinná minimální výše základního kapitálu stanovena na jednu korunu. Proces zakládání společností s ručením omezeným se tak usnadní. Již nebudete muset prokazovat vklad ve výši dvou set tisíc korun, vkládat hotovost na účet nebo oceňovat výši vloženého majetku.
Založení s.r.o. v roce 2014 bude možné až po splacení základního kapitálu. Ten se bude vždy vkládat na bankovní účet. I když se rozhodnete do své nové společnosti vložit pouhou korunu, budete muset založit bankovní účet. Teprve po té, co banka potvrdí výši vkladu, můžete navštívit notáře a sepsat společenskou smlouvu či zakladatelskou listinu. Nová legislativa předpokládá širší kompetence notářů. Již nebudete čekat na vyjádření rejstříkového soudu. Notář vaši společnost a případné změny společenské smlouvy zapíše přímo do obchodního rejstříku.
Jistou novinkou oproti stávající právní úpravě bude institut kmenového listu. Ten lze přirovnat k akciím na jméno u akciové společnosti. Pokud se rozhodnete ve své s.r.o. zavést kmenové listy, můžete podíl ve své společnosti prodat prostřednictvím kmenového listu. Jedná se o cenný papír, který sice nebude volně obchodovatelný, ale jeho držitel se automaticky stává společníkem společnosti. V případě, že se se svým obchodním partnerem neshodnete, může se stát, že svůj kmenový list převede na jinou osobu, jež pak bude vaším novým společníkem.
Jistou nevýhodou oproti stávající právní úpravě je ručení za závazky společnosti, resp. vymahatelnost. Ta bude přenesena ze základního kapitálu přímo na jednatele. Jednatel společnosti bude za její závazky ručit veškerým svým i osobním majetkem. Bude tedy v zájmu podnikatele, aby jeho společnost prosperovala. Ze společnosti s ručením omezeným se tak fakticky stává společnost s ručeným neomezeným. Na druhou stranu se zde zvyšuje ochrana věřitelů. Pokud jednatel společnosti zapříčiní její úpadek, ponese za to veškerou hmotnou odpovědnost. Bude-li prokázáno, že společnost přivedl do nepříznivé hospodářské situace, nebude se moci nijak vzdát své funkce jednatele.
Tip pro Vás:
Společnost Profi-kancelář s.r.o., která funguje již od roku 2006 a má již stovky spokojených zákazníků vám jako začínajícímu podnikateli pomůže s rozjezdem vašeho podnikání a základní agendou. Více například o virtuální kanceláři, vedení účetnictví nebo o založení s.r.o. zde.
autor: Josef Blažek
Společnost s.r.o. za korunu?
3.7 (73.33%)
3 vote[s]